Exxon Mobil Corp. i Chevron Corp. prikupili su više od 30 milijardi dolara zajedničkog neto prihoda jer su sputani potrošači potaknuli političare da izdaju sve strašnija upozorenja o profiterstvu i klimatskim promjenama.
Exxon je ostvario najveću dobit u svojoj 152-godišnjoj povijesti, dok je Chevron objavio svoj drugi najbolji kvartalni rezultat jer su potražnja za prirodnim plinom i cijene skočile. Ta su otkrića uslijedila nakon slično dobrih rezultata europskih kompanija Shell Plc i TotalEnergies SE.
Čak i dok supervelike kompanije uživaju u neslućenim profitima prije samo dvije godine tijekom najmračnijih dana pandemije, naftni direktori su pod pritiskom da smanje emisije i poboljšaju povrate dioničara, a oklijevali su proširiti skupe programe istraživanja, povećavajući pritiske na cijene robe.
Za Exxon, dobit po dionici u trećem tromjesečju od 4,68 USD premašila je prosječnu procjenu analitičara u Bloombergovoj anketi od 3,89 USD. Neto prihod od 19,7 milijardi dolara nadmašio je rekord svih vremena od 17,6 milijardi dolara, prikupljen tijekom drugog kvartala.
Očekivanja među analitičarima porasla su nakon što je u Exxonovom priopćenju o trgovanju od 4. listopada stajalo da su visoke cijene prirodnog plina više nego nadoknadile pad tržišta sirove nafte. Očekuje se da će se snažan niz zarada nastaviti u tekućem kvartalu; Predviđa se da će Exxon ostvariti dobit u cijeloj godini veću od 50 milijardi dolara - više nego Amazon.com Inc, Procter & Gamble Co. i Tesla Inc. zajedno.
Exxon se suprotstavio trendu slabije zarade rafinerija iskoristivši rekordnu preradu sirove nafte u Sjevernoj Americi i visoku potražnju za dizelskim gorivom. U Europi natezanje na cijelom kontinentu za skladištenje prirodnog plina prije zime povećalo je cijene koje je Exxon dobio za gorivo za 22 posto, što je više nego pad od 12 posto za sirovu naftu.
Također je povećao proizvodnju u ključnim naftnim zonama kao što su Permski bazen i Gvajana, gdje je kombinirana proizvodnja dosegla ekvivalent od 920.000 barela dnevno tijekom tromjesečja.
U međuvremenu, Chevronova zarada u trećem tromjesečju od 5,56 dolara po dionici premašila je medijan predviđanja analitičara od 4,94 dolara u Bloomberg Consensusu. Neto dobit iznosila je 11,2 milijarde dolara, neznatno niže od rekorda svih vremena od više od 12 milijardi dolara u prethodna tri mjeseca, navodi se u priopćenju tvrtke objavljenom u petak.
"Ostvarili smo još jedno tromjesečje dobrih financijskih rezultata s povratom na uloženi kapital od 25 posto", rekao je glavni izvršni direktor Mike Wirth u izjavi. "Istodobno, povećavamo ulaganja i rastuće zalihe energije, s našom permskom proizvodnjom koja je dosegla još jedan kvartalni rekord."
Sama veličina kombiniranog profita, što je otprilike 14 milijuna dolara po satu, sigurno će pojačati kritike američkog predsjednika Joea Bidena i drugih vodećih demokrata o profiterstvu, posebno kao ratne plaće u Ukrajini. Biden je već izdvojio Exxon i Shell, a najnovija izvješća o dobiti dolaze nešto više od tjedan prije nego što Amerikanci izađu na birališta.
Ipak, američki naftni supermajstori trpe manje političkih udaraca od svojih europskih kolega, koji podliježu porezima na nenadmašnu dobit i većim pozivima za ulaganje u energiju s niskim udjelom ugljika, unatoč tome što se neki od najvećih svjetskih profita još uvijek temelje na fosilnim gorivima.
Dionice Exxona porasle su 2,1 posto u 6:45 ujutro po njujorškom vremenu u trgovanju prije tržišta. Chevron je porastao 1,7 posto.
Posljednjih tjedana Exxon je pretekao Facebook matičnu tvrtku Meta Platforms Inc. po tržišnoj vrijednosti i sada se vratio među 10 najboljih dionica S&P 500 indeksa prvi put od 2019. Dionice su ovaj tjedan dotaknule rekordnu visinu i ovog su tjedna skočile više od 70 posto ove godine, kao i cijene nafte i plina u kombinaciji sa skromnijom kapitalnom potrošnjom.
Dioničari su bili glavni profiteri od Exxona nakon pandemije. Početkom godine glavni izvršni direktor Darren Woods reaktivirao je otkupe dionica koje su bile na čekanju više od pola desetljeća. Program otkupa od 15 milijardi dolara godišnje otprilike je isti novčani izdatak kao i Exxonova dividenda, koja je već druga po veličini u S&P 500 indeksu.
Unatoč neočekivanim dobicima od visokih cijena energije, Woods je dugoročnu potrošnju zabilježio na oko 22,5 milijardi dolara godišnje, 30 posto ispod razina prije Covida, rastom proizvodnje iz Gvajane i Permskog bazena, koji je uvelike nadoknadio prodaju imovine i pad prirodnih polja drugdje. Woods je postavio cilj snižavanja troškova rentabilnosti na ekvivalent od oko 30 dolara po barelu do 2027, što je pad od 41 dolara u 2021.
(Ažurirano šestim i sedmim odlomkom)