Globalna ulaganja u čistu energiju su na putu da u 2023. porastu na 1,7 biliona dolara, predviđa u novom izvještaju Međunarodna agencija za energetiku (IEA). Ukazuje da je zamah ulaganja u solarnu energiju takav da će ove godine prvi put prestići planirane investicije za proizvodnju nafte.
"Investicije u tehnologije čiste energije znatno nadmašuju izdvajanja na fosilna goriva, jer zabrinutost za pristupačnost i bezbjednost, izazvana globalnom energetskom krizom, okreće zemlje ka održivijim riješenjima", navodi se u novom izvještaju IEA.
Oko 2,8 biliona dolara će se širom svijeta uložiti u energiju 2023. godine, od čega se očekuje da će više od 1,7 biliona dolara otići na čiste tehnologije, uključujući obnovljive izvore energije, električna vozila, nuklearnu energiju, mreže, skladištenje, goriva sa niskim emisijama, poboljšanje efikasnosti i toplotne pumpe. Ostatak, nešto više od bilion dolara, biće uložen u proizvodnju uglja, gasa i nafte.
IEA očekuje da će godišnje investicije u čistu energiju porasti za 24 odsto između 2021. i 2023. godine, zahvaljujući obnovljivim izvorima energije i električnim vozilima, u poređenju sa porastom ulaganja u fosilna goriva od 15 odsto u istom periodu.
"Čista energija se kreće brzo – brže nego što mnogi ljudi shvataju. To je jasno u investicionim trendovima, gdje se čiste tehnologije povlače od fosilnih goriva", rekao je izvršni direktor IEA Fatih Birol. "Za svaki dolar uložen u fosilna goriva, oko 1,7 dolara sada ide u čistu energiju. Prije pet godina ovaj odnos je bio jedan prema jedan. Jedan sjajan primer je ulaganje u solarnu energiju, koja će prvi put nadmašiti iznos ulaganja u proizvodnju nafte".
U novom izvještaju IEA navodi se da su ulaganja u čistu energiju podstaknuta različitim faktorima posljednjih godina, uključujući periode snažnog ekonomskog rasta i nestabilnih cijena fosilnih goriva koje su izazvale zabrinutost za energetsku bezbjednost, posebno nakon ruske invazije na Ukrajinu.
S druge strane, očekuje se da će rasti i ulaganja u fosilna goriva. IEA predviđa da će potrošnja na proizvodnju nafte i gasa porasti za sedam odsto u 2023, vraćajući se na nivo iz 2019. godine. Nekoliko naftnih kompanija koje ulažu više nego prije pandemije su uglavnom velike nacionalne naftne kompanije na Bliskom istoku.
Mnogi proizvođači fosilnih goriva ostvarili su rekordne profite prošle godine zbog viših cijena goriva, ali većina ovog novčanog toka je otišla na dividende, otkup akcija i otplatu duga, umjesto nazad u tradicionalno snabdjevanje, ukazuje IEA.
Najveći nedostaci u investicijama u čistu energiju su u ekonomijama u nastajanju i razvoju. Postoje neke svjetle tačke, kao što su dinamična ulaganja u solarnu energiju u Indiji i u obnovljive izvore energije u Brazilu i dijelovima Bliskog istoka. Međutim, ulaganja u mnogim zemljama koče faktori kao što su više kamatne stope, nejasni politički okviri i dizajn tržišta, slaba mrežna infrastruktura, visoka cijena kapitala.