Vozači iz Srbije od ovog ljeta moći će prolaziti kroz naplatne rampe u Sjevernoj Makedoniji bez zaustavljanja. Isto će važiti za makedonske vozače na našim autoputevima. Putarine će plaćati samo jednim TAG-om, bez bilo kakvog dodatnog uređaja ili kartice u zemlji u kojoj nije registrovano vozilo.
Jedinstveni sistem elektronske naplate putarine, namijenjen građanima Srbije, Sjeverne Makedonije i Albanije u okviru inicijative "Otvoreni Balkan" trebalo bi da bude u funkciji od juna, bar kada je riječ o Srbiji i S. Makedoniji.
Ovo je najavio Goran Vesić, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture. Kako je objasnio, početkom juna svi koji imaju TAG-ove mogu da ih prebace na postpaid, vežu za platne kartice i koriste ih u Sjevernoj Makedoniji, kao što će i makedonske moći da koriste u Srbiji.
"Takođe, blizu smo dogovora o tome s Hrvatskom i BiH", nagovijestio je Vesić. On vjeruje da će uskoro srpski TAG-ovi važiti u većini susjednih zemalja. Ranije je saopšteno da je i Slovenija zainteresovana da se priključi.
Darko Savić, pomoćnik direktora Sektora za naplatu putarine u "Putevima Srbije", za Bloomberg Adriju kaže da je Srbija inicijator ideje Otvoreni Balkan elektronska naplata putarine. Web-servis kod nas funkcionišu već nekoliko mjeseci i S. Makedonija treba da poveže svoj sistem za naplatu putarine na taj servis.
"Kompletan web-servis smo besplatno ustupili Makedoncima na korištenje i tri godine nam govore da hoće da se povežu, ali do sada ništa nisu uradili. Dok političari nisu izvršili pritisak. Što se tiče Srbije, mi smo potpuno spremni. Sve smo uradili i čekamo ih", kaže Savić.
Kako naglašava, Makedonci nisu uradili prilagođavanje njihovog sistema za prihvat srpskih TAG-ova.
"Dali smo im naše master ključeve, u svrhu povezivanja, što se inače ne radi, ali njihove još nismo dobili. Srpski sistem za naplatu putarine se integriše s makedonskim na centralnom nivou i obratno. TAG-ovi koji su kodirani za makedonski sistem nose određeni kod. Oni ne mogu da se čitaju u Srbiji dok se kod sa tog TAG-a ne unese u naš centralni sistem. Oni nama ne daju njihove kodove i ne daju nam njihove master ključeve", objašnjava Savić.
Kiril Karkalashev, pomoćnik rukovodioca sektora za održavanje i naplatu putarine u Sjevernoj Makedoniji, kaže za Bloomberg Adriju da se trude i rade na tome da integracija sistema proradi prvog juna. Svakodnevno razgovaraju sa svojim izvođačem, turskom kompanijom Aselsan. On se nada da će tehničke nedostatke otkloniti do tog datuma.
"Sa srpske strane nema problema, oni su uradili sve što je do njih, ali mi imamo problem s učitavanjem i prilagođavanjem za ovu integraciju. Radimo sve i nadamo se da će sve da bude gotovo do prvog juna, možda plus-minus neki dan za testiranje", kaže Karkalashev i dodaje da oko 20.000 vozača u Makedoniji koristi TAG uređaje.
Prema podacima "Puteva Srbije", u našoj zemlji oko 700.000 vozača koristi TAG-ove, dok 568.000 vozača koristi elektronsku naplatu putarine. Ukupan broj korisnika koji su registrovali svoj TAG uređaj na web-servis za elektronsku naplatu putarine i plaćaju putarine s registrovane platne kartice iznosi 3.617.
Počeli razgovori o priključenju BiH i Hrvatske
Savić ističe da je web-servis napravljen tako da mogu i ostale zemlje da se povežu na njega i, kako opisuje, najsličniji je roamingu u mobilnoj telefoniji. Od prije dva mjeseca pregovaraju s BiH i Hrvatskom da se priključe na srpski web-servis i nada se da će brzo postići dogovor.
"Pošto nisu dio projekta Otvoreni Balkan, s njima razgovaramo drugačije. Slovenija je takođe zainteresovana. Ova država koristi sistem vinjeta i ta dva sistema nisu kompatibilna, ali će do 2026. godine morati da se usklade s evropskom direktivom. Evropska direktiva za elektronsku naplatu putarine propisuje da sve zemlje članice EU moraju da uspostave sistem naplate putarine po pređenom kilometru. Vidjećemo kako će Slovenci to uraditi, pa možemo da pričamo o priključenju na naš sistem", kaže Savić.
Internet-portal za elektronsku naplatu putarine je jedinstvena platforma koja omogućava stanovnicima Srbije i zemljama koje će se priključiti zajedničkom projektu povezivanja elektronske naplate putarine, online plaćanje putarine s istim TAG uređajem. Cilj projekta je da korisnicima omogući korištenje istog TAG uređaja u zemljama svih učesnika projekta povezivanja elektronske naplate putarine, a plaćaće platnim karticama koje su registrovali na portalu.
Registrovanjem TAG uređaja na web-servis za elektronsku naplatu putarine i uz povezivanje platne debitne ili kreditne kartice, korisnik ne mora da dopunjava TAG uređaj, već mu se cijena s obračunatim popustom od šest odsto naplaćuje online s registrovane platne kartice.
Ako se koristi prepaid sistem, TAG će moći da se dopunjava na nekom od 300 prodajnih mjesta, ili u slučaju postpaid sistema, da se zaključi ugovor s "Putevima Srbije" ili s nekim od distributera. Naplaćena putarina preko tog sistema biće takođe jeftinija za šest odsto u Srbiji, Albaniji i Sjevernoj Makedoniji.