- Solarna energija nam omogućava energetsku nezavisnost i besplatnu struju
- Korištenjem obnovljivih izvora energije čuvamo planetu
- BiH ima veliki potencijal za iskorištavanjem sunčeve energije
S obzirom na rast cijena električne energije, građani u Bosni i Hercegovini, a pogotovo u Evropi, sve češće se odlučuju na energetsko unapređenje domaćinstva, a najkvalitetniji način za to je prelazak na korištenje solarne energije. Nebrojene su prednosti ovakvog načina proizvodnje struje i toplote, pogotovo u trenutku neizvjesnosti zbog komplikovane geopolitičke situacije u svijetu uzrokovane ratom u Ukrajini te zbog klimatskih promjena i potrebe cijelog svijeta da se okrene zelenom i održivom razvoju.
Ugradnja solarnih panela ima pozitivan uticaj na okoliš za razliku od drugih načina proizvodnje struje. Korištenjem ove vrste energije ne utiče se na rast globalne temperature, što je jedna od glavnih prepreka na putu ka održivoj budućnosti. Također, energija koja se skuplja iz Sunca ne ispušta ugljen-dioksid (CO2) kao što se dešava prilikom proizvodnje energije iz fosilnih goriva poput uglja, plina i nafte, a osim toga ne dolazi ni do zagađenja vode kao što je slučaj sa gradnjom malih hidroelektrana.
Solarna energija također je vrlo čist i bezbjedan izvor energije s obzirom na to da nakon instalacije nema štetnih emisija i zagađenja nastalog zbog upotrebe solarnih panela ili solarnih ćelija. Prelaskom na ovakav način grijanja ili proizvodnje struje, osim što brinemo o planeti i svom novačniku, brinemo i o našoj budućnosti. Nakon početnog ulaganja u infrastrukturu, male solarne elektrane omogućit će nam brzu isplativost, a zatim i potpunu energetsku nezavisnost i samostalnu proizvodnju struje i toplote.
ProCredit banka je bila prva banka na bh. tržištu koja je uvela i promovisala programe kreditiranja koji podržavaju energetsku transformaciju i ulaganja u obnovljive izvore energije. ProCredit Banka ima značajno iskustvo u finansiranju ove vrste projekata i u prilogu tome govori činjennica da je u 2022. g finanisirala preko 15 MW instaliranih kapaciteta. Prilka za upoznavanje sa njihovim programima finansiranja solarnih elektrana, ali i važnosti energetske tranzicije je događaj koji se održava u Sarajevu 07.12. koja će adresirati sva otvorena pitanja oko isplativosti ulaganja u zelenu energiju.
Iz školskih klupa znamo da je Sunce nama najbliža zvijezda te da je, direktno ili indirektno, izvor gotovo sve raspoložive energije na Zemlji. Ono proizvodi energiju već pet milijardi godina i ta proizvodnja energije nastavit će se još idućih pet milijardi godina. Jednostavno ju je nemoguće potrošiti poput fosilnih goriva s obzirom na to da je ona obnovljivi izvor energije.
Osvrnimo se i na zanimljivu računicu koja nam govori o tome koliko je sigurno i korisno iskorištavanja sunčeve energije. Površina zemlje prima otprilike 100.000 TW solarne snage u svakom trenutku, a cijela populacija Zemlje koristi oko 400 qbtu energije svake godine. Da bi se dobila količina energije koju populacija koristi potrebna je konstantna snaga od 13,38 TW što je oko 8.000 puta manje od snage koju dobivamo od Sunca u svakom trenutku. Iz brojki iznad možemo izračunati da zemlja u 71 minutu primi dovoljno solarne energije da zadovolji energetske potrebe čovječanstva za cijelu godinu.
S tim u vezi, solarna energija će se u budućnosti znatno više koristiti, a očekuju se i rezultati naučnih istraživanja kojim će se smanjiti cijena i povećati efikasnost ovog izvora energije. Šta više, i Evropska svemirska agencija ozbiljno razmišlja o revolucionarnom koraku iskorištavanja solarnih panela u svemiru i prijenosa te električne energije na Zemlju. U svemiru postoje solarne farme koje bi mogle biti izrazito isplative i funkcionalne ukoliko naučnici pronađu način da bežično prenesu tu energiju do domaćinstava na Zemlji. Generalni direktor Evropske svemirske agencije tvrdi da je to itekako moguće i da je upravo solarna energija iz svemira rješenje za buduću nestašicu energije.
No, vratimo se kratko 500 godina unazad u vrijeme kada je živio slavni slikar Leonardo da Vinci. Još tada, dok je provodio vrijeme u Vatikanu, on je isplanirao industrijsku upotrebu solarne energije koristeći konkavna ogledala, koja bi usmjeravala solarne zrake i grijala vodu. Razlog za to je bila njegova zabrinutost zbog uništavanja šuma koje su u tom periodu bile glavno gorivo. U modernim vremenima, ovaj princip proizvodnje struje se zove koncentrisanje solarne energije, a itekako nam je potreban s obzirom na prekomjernu zagađenost Zemlje i činjenicu da su rude još uvijek glavni izvor energije. Da Vinci je tada potencirao korištenje sunčevih zraka za stvaranje energije kako bi zaštitio prirodu i okolinu, a na nama je dužnost da danas nastavimo tu misiju. S obzirom na to da još uvijek nismo otkrili mogućnost života ljudi na drugim planetama, sprečavanje zagađenja vode, zraka i tla na Zemlji je vrhunski prioritet civilizacije, ali i nas kao pojedinaca. Na taj način značajno bi smanjili potrošnju dragocjenih resursa i omogućili duži i zdraviji boravak na planeti.
Upravo je zaštita okoliša centralna komponenta razvojne misije ProCredit grupacije. Njihov fokus je i na ekonomskom razvoju koji je ekološki i društveno održiv, a poticanjem na energetsku tranziciju nadaju se da će doprinijeti ovoj važnoj misiji za čovječanstvo. Zbog toga, cilj im je potaknuti svoje dobavljače proizvoda i usluga, ali i klijente da usvoje njihove principe zaštite životne okoline u svoje svakodnevne aktivnosti. Jedan od načina definitivno je korištenje energije iz solarnih sistema u kompanijama i u domaćinstvima umjesto energije nastale od fosilnih goriva. ProCredit Banka je zbog toga uvela i specijalizirane kreditne linije za finansiranje izgradnje solarnih elektrana. Ukoliko instalirate solarnu elektranu ili energetski efikasnu tehnologiju u vaš dom, imate mogućnost da kod njih aplicirate za kredit sa povratom novca od 20 posto.
Njihovi programi kreditiranja je dobar razlog za osviještenu energetsku tranziciju, kao i činjenica da nam solarna energija dugoročno omogućava finansijske uštede. Kada se u obzir uzmu i rastuće cijene energenata, jasno je koliko je proizvodnja vlastite energije pametna ideja.
Isplativost ulaganja u solarnu energetsku tranziciju u BiH
Evropske zemlje, koje se nalaze sjevernije od Bosne i Hercegovine, i pored činjenice da imaju manje sunčanih dana imaju znatno veći broj instaliranih solarnih elektrana. Bosna i Hercegovina npr. ima 30 posto više sunčanih dana nego Njemačka koja u daleko većoj mjeri iskorištava ovaj prirodni potencijal. Sa solarnom radijacijom od 1.240 kWh/m2 godišnje na sjeveru zemlje i 1.600 kWh/m2 godišnje na jugu, uslovi za korištenje solarne energije u BiH su prilično povoljni. Godišnji prosjek dnevne solarne radijacije varira između 3,4–4,4 kWh/m2, a prema istraživanjima, potencijali solarne energije u BiH su 70,5 miliona GWh godišnje. Kada se uzmu u obzir prosječne vremenske prilike, zagađenje atmosfere i vlaga, u BiH je stvarna prosječna energija zračenja oko 3,5 kWh/m² na dan, slika 9. Po ekološkom atlasu, to su vrijednosti koje pouzdano osiguravaju masovno i ekonomično korištenje solarne energije u BiH. Međutim, to trenutno ne koristimo dovoljno, a jedan od razloga je i monopolističko viđenje proizvodnje električne energije u BiH.
U Evropi je direktno iskorištavanje sunčeve energije u velikom porastu, a većinom je to rezultat politike pojedinih država koje subvencioniraju instaliranje elemenata za pretvaranje sunčeve energije u iskoristivi oblik energije, a s obzirom na to da je cilj do 2050. godine biti potpuno neutralan kada je riječ o zagađenju. Svjetske projekcije govore i o tome da će upotreba solarne energije rasti više nego upotreba bilo kojeg drugog obnovljivog resursa. Prognoziraju da će sunčeva energija 2100. godine biti primarni izvor energije te da će njena upotreba biti veća od svih ostalih izvora zajedno.
Bosna i Hercegovina konačno pravi značajnije iskorake ka tome da i njeni građani pod prihvatljivim uslovima mogu proizvoditi struju iz obnovljivih izvora energije s obzirom na to da je to jedan od uslova za članstvo u Evropskoj uniji. U našoj državi postoje različita pravila za proizvodnju i prodaju električne energije iz solarnih izvora. I u jednom i drugom entitetu je moguće proizvoditi energiju za vlastite potrebe, ali je odnedavno u Republici Srpskoj moguće višak proizvedene energije ustupiti odnosno prodati elektroprivredi. Posebne dozvole za postavljanje solarnih panela na kuće nisu potrebne ukoliko njihova površina ne prelazi površinu krova. Sve što vam je potrebno je zahtjev za izmjenu elektroenergetske saglasnosti i jednokratna naknada za obradu tog zahtjeva. Nakon toga nemate finansijskih obaveza prema Elektroprivredi.
Stručnjaci ističu da je za prosječnu kuću sa potrošnjom od 500 - 600 KW preporuka je da se projektuje jedna manja elektrana što je investicija od otprilike 10.000 KM. Iznos zavisi od veličine, snage, kvaliteta i proizvođača solarnih panela. No, činjenica je da su se u posljednjih nekoliko godina znatno smanjili troškovi kupovine opreme za ugradnju fotonaponskih sistema, tako da je to danas vrlo isplativa investicija. Danas se ova investicija isplati kroz pet godina, a u plodovima besplatne struje možete uživati narednih 30 godina koliki je otprilike životni vijek fotonaponskih panela.
Sadržaj nastao u saradnji sa ProCredit Bank d.d. Sarajevo.