Gradnja vjetroelektrane (VE) Ivan-sedlo u Hadžićima, prve na području Kantona Sarajevo, zvanično počinje sutra, najavljeno je iz kantonalne Vlade. Vrijednost ovog projekta je oko 30 miliona evra.
Ministar privrede Kantona Sarajevo Adnan Delić potpisao je aneks ugovora o koncesiji za izgradnju i korištenje vjetroelektrane Ivan-sedlo - Hadžići sa Samirom Džaferbegovićem, direktorom kompanije Suzlon Wind Energy BH još u februaru prošle godine.
Međutim, zbog neophodnih dodatnih izmjena u projektnoj dokumentaciji, kompleksnosti samog predmeta koncesije, odnosno izgradnje i korištenja spomenute vjetroelektrane, parcelizacije zemljišnih parcela u obuhvatu lokacije predmeta koncesije, a zatim i složenosti administrativnih procedura, gradnja još nije počela.
"Potrajalo je, ali mi smo se maksimalno angažovali kako bismo investitoru omogućili početak gradnje investicije vrijedne 30 miliona evra, koja će Sarajevo uvesti u zajednicu proizvođača zelene energije. Imali smo niz prepreka koje smo konačno savladali i raduje me što ćemo u ponedjeljak ozvaničiti početak gradnje", istakao je Delić.
Dodao je da je ova investicija primjer kako ne treba postupati s investitorima koji odluče da investiraju u BiH te da je takva praksa prošlost, posebno sada kada Kanton Sarajevo ima Agenciju za privlačenje investicija i privatizaciju, koja će, kako je naglasio, biti siguran i pouzdan partner svim investitorima koji pokažu zanimanje za KS.
"Ova kompanija od 2016. godine pokušava realizovati investiciju i želi uložiti milione, ali mi je usporavamo našim administrativnim procedurama. Od prošle godine aktivno smo radili na uklanjanju svih prepreka i konačno omogućili realizaciju ovog projekta", podsjetio je Delić.
Više: Šta se dešava s izgradnjom Vjetroelektrane Vlašić
Dodao je i da je pismo koje je dobio od Tejjasa Parmera, direktora i člana Uprave Suzlon Energy iz Danske, pokazatelj da se domaći zakonski okvir mora mijenjati i uskladiti s potrebama savremenog tržišta, kao i odnos prema investitorima, kako bi se nepovoljan imidž BiH u očima stranih investitora mijenjao.
U pismu zahvale upućenom Deliću Parmer je istakao da je bh. podružnica kompanije Suzlon godinama vrijedno radila na ispunjavanju svih zakonskih zahtjeva BiH, kao i da su u projekt uložili iskustvo, znanja i značajna finansijska sredstava, navode u Vladi KS.
"Manevrisali smo kroz lavirint složenog pravnog okvira i administrativnog sistema uspostavljenog u Bosni i Hercegovini. Trenutno smo blizu postizanja našeg cilja i imamo projekt spreman za izgradnju vjetroelektrane", naveo je Parmer.
On je, prema navodima iz Vlade KS, istakao da je za napredak u projektu zaslužan Delić i Ministarstvo privrede Kantona Sarajevo.
"Jako nam je drago što je projekt Ivan-sedlo pionirski projekt i prva vjetroelektrana ikada razvijena u Kantonu Sarajevo. Nadamo se da će naša investicija poslužiti kao pozitivan primjer i dokaz drugim investitorima da su ovi projekti mogući u Kantonu Sarajevo i da su nadležne institucije spremne da pomognu i podrže investitore na putu ka njihovoj realizaciji", ističe se, između ostalog, u pismu direktora kompanije Suzlon iz Danske.
Podsjećamo, prema najnovijem izvješću Ekonomske komisije Ujedinjenih naroda za Evropu (UNECE), korištenje obnovljivih izvora energije u Jugoistočnoj i Istočnoj Evropi, Kavkazu i u centralnoj Aziji raste, dok zemlje Adria regije i dalje znatno zaostaju.
Više: OIE ključni za energetsku sigurnost Adria regije
Bosna i Hercegovina, Albanija, Makedonija, Crna Gora i Kosovo bilježe kapacitete obnovljivih izvora energije manje od 0.5 GW i u velikoj mjeri još uvijek ovise o fosilnim gorivima.