Član Uprave Sparkasse Bank u BiH Igor Jokić smatra da će pritisak na kamatne marže banaka za posljedicu imati pritisak na profitabilnost i cjenovne politike banaka.
"Podaci o dobiti banaka za drugi kvartal 2022. još nisu dostupni, ali ono što je prirodno i očekivano je da pritisak na kamatne marže banaka za posljedicu mora imati pritisak na profitabilnost i cjenovne politike banaka. Ovaj pritisak je već duže prisutan, a sada je dodatno pojačan kroz povećanje referentne kamatne stope Evropske centralne banke, a samim tim i cijene izvora finansiranja za banke", ističe Jokić.
Međutim, dodaje, iz makroekonomskog i aspekta poslovnog ciklusa, bitno je važnije pitanje održivog poslovanja, stabilnosti i otpornosti bankarskog sektora na inflatorne i ostale šokove koji proističu iz aktuelnih geopolitičkih kriza.
"To određuje da li i u kojoj mjeri će banke moći anticipirati rizike i stimulisati kreiranje nove vrijednosti u privredi i potrošnju stanovništva svojom kreditnom ponudom, što je ključno za rast BDP-a. Vrlo je važno da tu ne postoji problem", naglašava Jokić.
Dodaje da je bankarstvo BiH u cjelini, po svim indikatorima finansijskog zdravlja, stabilno, dobro kapitalizirano i likvidno.
"U prilog tome ide da je nivo depozita stabilan te da se banke, za sada, u dobroj mjeri mogu osloniti na domaće izvore finansiranja. Ta dokazana opstojnost sektora je preduslov za kreditni rast koji se do prvog kvartala održava na stabilnih cca. šest odsto", kaže Jokić.
Podsjećamo, Bloomberg Adria uradila je analize poslovanja bankarskog sektora u Federaciji BiH i Republici Srpskoj u posljednih pet godina.
Više:
Banke u FBiH za pet godina zaradile više od milijardu KM
Profit banaka u Republici Srpskoj za pet godina pola milijarde KM
Analize su pokazale da konstantno raste aktiva banaka u BiH, ali i da su na njihovo poslovanje uticali pandemija virusa korona, inflacija i rat u Ukrajini.