Predsjednik Uprave Sparkasse Banke u BiH Amir Softić rekao je da u privredi u BiH postoje ogromni neiskorišteni potencijali te da je pitanje hoće li se neko baviti time i hoće li država to prepoznati.
"Realokacija resursa ka profitabilnim, strateški važnim industrijama je ključ uspjeha jedne male ekonomije u kojoj monetarna politika ne može puno uraditi", kazao je Softić za Bloomberg Adria Start.
Dodao je da se banke susreću sa četiri rizika, rizikom likvidnosti, solventnosti, kamatnim rizikom i kreditnim rizikom.
"Postoji prostor da banke izdrže bilo kakav šok od povećanja neprihodujućih kredita. Stabilnost i likvidnost nisu upitne, ali predmet rasprave treba da bude to da privreda sada ima šansu da optimizira poslovanje zajedno s bankarskim sektorom", rekao je Softić.
Istakao je da je Sparkasse Banka u prvoj polovini ove godine ostvarila rast viši od 10 odsto te da je upravo taj rast generisan iz dijela privrede.
"Mi kapitalno, s aspekta likvidnosti, stabilnosti i našeg poslovnog modela izuzetno dobro stojimo i možemo biti partner ovoj ekonomiji, što i jeste naša misija, da budemo zaista jedan od generatora uspjeha privatnog i javnog sektora", ističe Softić.
U svjetlu povećanja referentnih kamatnih stopa Evropske centralne banke (ECB), Softić kaže da se trenutno susrećemo s inflacijom koja nosi specifičnosti i koja izvor ima u strani ponude, zbog prekinutih lanaca snabdijevanja i cijena energenata.
"Najveći instrument za suzbijanje najvećeg neprijatelja ekonomije jesu kamatne stope. Kada pogledamo šta se dešava tamo gdje su uvedene veće kamatne stope, projekcije su dobre. Nema govora o recesiji za sada, to su veoma dobre stvari", kaže Softić.
U području naše regije, dodaje, kamatne stope još nisu odgovorile zadatku da suzbiju inflaciju, koja se kreće preko 10 odsto u regiji.
"To je najveći problem za neto raspoloživi prihod naših građana, te najveći problem za operativne troškove naših firmi", ističe on.
Za Sparkasse Banku je naveo da je opredijeljena da bude blizu klijentima, da bude transparentna i razumije poslovne cikluse, što tržište prepoznaje.
Cijeli razgovor pogledajte u videu.