Bankarski sektor u Republici Srpskoj čini osam banaka koje su u posljednih pet godina zaradile tačno pola milijarde maraka. Ukupna aktiva im je u istom periodu rasla, dok je profit imao značajniji pad u godini početka pandemije virusa korona. Nakon oporavka prošle godine, ove godine na bankarski sektor je trag ostavila inflacija i rusko-ukrajinski sukob, usljed kojih je došlo do povlačenja depozita.
Prema podacima Agencije za bankarstvo Republike Srpske ukupna aktiva banaka u RS je rasla od 2017. godine, kada je iznosila 8,1 milijardu KM, do 2021. godine kada je bila 10,8 milijardi KM.
Profit banaka je varirao u posljednjih pet godina, nakon što je u 2017. godini iznosio 96,1 miliona, godinu kasnije zabilježen je pad na 85 miliona KM. Do oporavka je došlo u 2019. godini kada su banke zaradile 96,6 miliona KM, ali su ih iduće godine dočekale posljedice pandemije, zatvaranje i ograničavanje kretanja te im je profit pao na 60,8 miliona.
Uslijedio je oporavak u 2021. godini kada je sektor zaradio 122,8 miliona KM. Prema podacima za prvi kvartal ove godine dobit banaka je veća za 22 odsto u odnosu na prvi kvartal lani, ali je zbog rata i povećanih troškova zabilježen pad depozita za sedam odsto u odnosu na kraj prošle godine.
Kroz pet godina banke u Republici Srpskoj su smanjile broj lokacija na kojima pružaju usluge, i to sa 293 organizaciona dijela u 2017. godini na 284 poslovnice na kraju marta ove godine. Što se tiče broja zaposlenih, on je rastao i to sa 2.917 radnika u 2017. godini na 2.957 zaposlenih na kraju prvog kvartala ove godine.
Sve banke održale likvidnost
"Na smanjenje ukupnog bilansnog nivoa u prvom kvartalu ove godine je uticao pad depozita, do kojeg je došlo zbog geopolitičkih dešavanja u Ukrajini i uvođenja ekonomskih sankcija Rusiji od strane SAD i EU, te stavljanja na OFAC listu banaka koje su uglavnom u ruskom vlasništvu, a koje su prisutne i na tržištu Bosne i Hercegovine, odnosno Republike Srpske", navode u Agenciji za bankarstvo RS.
Dodaju da je sa aspekta pozicije likvidnosti bankarski sektor Republike Srpske u prvom kvartalu 2022. godini održavao likvidnost na zadovoljavajućem nivou.
"Nakon poremećaja koji su nastali zbog geopolitičkih dešavanja u Ukrajini i intervencije regulatora, sve banke su održale likvidnost i uspješno izvršavale obaveze. Imajući u vidu osnovne pokazatelje likvidnosti, kvalitativne i kvantitativne zahtjeve, kao i druge faktore koji utiču na poziciju likvidnosti banaka, može se zaključiti da su banke zadovoljile sve regulatorne zahtjeve i da je LCR na nivou bankarskog sektora 187,8 odsto, a propisani minimum je 100 odsto", ističu u Agenciji.
Podsjećamo, u cilju usklađivanja regulatornog okvira bankarskog sektora Republike Srpske sa evropskim principima i EU direktivama za bankarsku superviziju, sredinom januara 2017. godine stupio je na snagu novi Zakon o bankama Republike Srpske.
Bloomberg Adria analizirala je i bankarski sektor u Federaciji BiH koji je za pet godina zaradio više od milijardu maraka.