Bankarski sektor u Republici Srpskoj prošlu godinu završio je s neto dobiti od 189,1 milion maraka, što je za 36 odsto više u odnosu na dobit koju su imali 2022. godine. Tome je doprinos dao rast prihoda od kamata i sličnih prihoda za 24 odsto i operativnih prihoda za 10 odsto. Ukupni rashodi banaka su imali rast od 11 odsto.
Preliminarni kvartalni podaci o bankarskom sektoru Republike Srpske na dan 31. decembar 2023. godine pokazuju da su krediti rasli za pet odsto i na kraju 2023. godine iznosili su nešto više od šest milijardi maraka.
Zabilježen je rast kredita kod nebankarskih finanasijskih institucija, neprofitnih organizacija, privatnih društava, javnih i državnih preduzeća i stanovništva. Zaduživanje je jedino palo kod Vlade i vladinih institucija i ostalih klijenata banaka.
Pored iznosa od šest milijardi, koliko iznose krediti u bankama sa sjedištem u RS, banke iz Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) su kroz poslovnice u RS plasirale dvije milijarde maraka kredita. Kod stanovništva dominiraju krediti za opštu potrošnju, odnosno nenamjenski gotovinski krediti.
Depoziti 7,7 milijardi KM
Depoziti su rasli za dva odsto i na kraju 2023. godine iznosili 7,74 milijarde KM, zahvaljujući rastu štednje stanovništva, privatnih preduzeća i neprofitnih organizacija. Istovremeno depoziti Vlade i vladinih institucija, javnih preduzeća, finansijskih institucija i ostalih su pali. Dugoročni depoziti imaju rast od 19 odsto, dok su kratkoročni pali za četiri odsto.
Pored 7,74 milijarde depozita u bankama sa sjedištem u RS, depoziti banaka iz FBiH koje posluju u RS iznose 1,2 milijarde KM.
Prosječna neto aktiva banaka je povećana sa 9,4 milijarde na 9,69 milijardi KM, a prosječni ukupni kapital sa 1,16 na 1,27 milijarde KM.
U Republici Srpskoj posluje osam banaka, od kojih su četiri u većinskom stranom vlasništvu, a četiri su domaće.
Bankarski sektor Republike Srpske je, prema preliminarnim podacima, na dan 31. decembra prošle godine stabilan, visokokapitalizovan i profitabilan, rečeno je Srni u Agenciji za bankarstvo Republike Srpske.
"Likvidnost na nivou bankarskog sektora je na zadovoljavajućem nivou", naveli su, između ostalog, u Agenciji.
Banke u FBiH
Podsjećamo, kako je Bloomberg Adria pisala, banke u FBiH imale su u 2023. godini neto dobit od 520 miliona KM. Ukupan prihod im je iznosio 1,485 milijardi KM. Ostvarile su 915,4 miliona KM prihoda od kamata i sličnih prihoda. Od operativnih prihoda, najveći prihodi su došli od naknada za izvršene usluge.
Ukupni rashodi bankarskog sektora FBiH iznosili su 1,016 milijardi KM. Najveći dio rashoda čine troškovi plata i doprinosa.
Marko Đogo, dekan Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu, istakao je da je dobit banaka kombinacija nekoliko faktora.
"Došlo je do rasta kamata na kredite, ali je u isto vrijeme novac izgubio vrijednost, ali ne da objasni čitavu dobit banaka, već samo jedan dio. To znači da se jedan dio može pripisati inflaciji. Sa druge strane, banke su toliko likvidne da, iako su u prosjeku povećavale aktivne kamatne stope, nisu bile pritisnute da povećaju pasivne. Tako da je došlo do rasta neto kamatne marže. U Federaciji BiH je još veća dobit banaka. Tamo je preko 500 miliona KM u 2023. godini. Ipak, bankarski sistem FBiH je tri puta veći od bankarskog sistema Republike Srpske, tako da je ta dobit banaka u RS i FBiH na približnom nivou", naglasio je Đogo, prenijele su Nezavisne novine.
Amina Durmo Trlin, članica Uprave ProCredit banke, govorila je za Start Bloomberg Adrije, gdje je navela da je u prošloj godini bankarski sektor svjedočio značajnim promjenama, posebno u kontekstu rasta kamatnih stopa.