Sve banke u Republici Srpskoj su sa 30. martom ove godine iskazale neto dobit koja ukupno iznosi 55,5 miliona konvertibilnih maraka (KM) i jednaka je profitu koji je bankarski sektor imao u prvom kvartalu prošle godine.
Bruto bilansna aktiva bankarskog sektora iznosi 10,7 milijardi KM i u odnosu na kraj 2023. godine veća je za 3,4 odsto.
Raslo kreditiranje, smanjena stopa NPL-a
Ukupni bruto krediti na kraju prvog kvartala ove godine iznosili su 6,1 milijardu maraka i povećani su za 34 miliona KM u odnosu na kraj 2023. godine.
Krediti pravnih lica dostigli su tri milijarde, od čega se 2,1 milijarda (69 odsto) odnosi na kredite privatnim društvima. Krediti fizičkih lica iznose 3,1 milijardu, od čega se dvije milijarde (65 odsto) odnosi na potrošačke kredite, prema podacima Agencije za bankarstvo Republike Srpske.
Stopa NPL-a (udio nekvalitetnih kredita u ukupnim bruto kreditima) iznosi 3,3 odsto i smanjena je u odnosu na kraj 2023. godine. Stopa pokrivenosti nekvalitetnih kredita je poboljšana i iznosi 78 odsto, u odnosu na 75,7 odsto na kraju 2023. godine.
Depoziti dostigli osam milijardi maraka
Ukupni depoziti na nivou bankarskog sektora Republike Srpske iznose osam milijardi maraka i povećani su za 3,6 odsto u odnosu na kraj 2023. godine.
Depoziti pravnih lica iznose 3,3 milijarde maraka, od čega se 1,4 milijarde ili 43 odsto odnosi na depozite privatnih društava. Depoziti stanovništva premašili su 4,7 milijardi KM, a od toga se 2,6 milijardi ili 56 odsto odnosi na štednju fizičkih lica.
U Agenciji ističu da depoziti stanovništva bilježe konstantan rast u 2024. godini.
Detaljniji podaci o poslovanju banaka u Republici Srpskoj u prvom kvartalu očekuju se uskoro.
Pred bankama u ovom entitetu je i mogućnost da posluju putem mobilne ekspoziture, odnosno uplatno-isplatnog mjesta na kojem je strankama omogućeno da obavljaju poslove s novcem iz vozila. Predviđeno je ovo Nacrtom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o mjerama bezbjednosti u poslovanju gotovim novcem i drugim vrijednostima, a koji je pred poslanicima Narodne skupštine Republike Srpske na sjednici koja je počela u srijedu.
Banke u FBiH bilježe rast neto dobiti od 29 odsto
Podsjećamo, kako je Bloomberg Adria objavila, banke sa sjedištem u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH) u prvom kvartalu ove godine ostvarile su značajan rast neto dobiti, dosegnuvši 174,3 miliona KM, što je povećanje od 29,2 odsto u odnosu na isti period prethodne godine, kada je dobit iznosila 134,9 miliona KM.
Ukupan iznos kredita gotovo je dosegnuo 18 milijardi KM, dok su depoziti porasli na 24,2 milijarde KM, a štednja građana iznosila je 11,5 milijardi KM.
Budućnost i izazovi
Budućnost finansijskih institucija bila je tema Bloomberg Adria konferencije u martu ove godine u Sarajevu, a zaključeno je da je regulacija ključna za stabilnost sektora, kao i primjena ESG standarda kako se ne bi suočili sa strukturalnim problemima.
O izazovima pred bankarskim sektorom u BiH govoreno je i na konferenciji DDays u aprilu u Banjaluci, gdje je istaknuto da je pred bankama izazov kako da ohrabre klijente da više koriste elektronsko bankarstvo i kako da osiguraju cyber bezbjednost, a na institucijama i regulatorima da stvore zakonski okvir i da rade na finansijskoj pismenosti stanovništva.
Više:
Budućnost finansijskih institucija
Izazovi za banke: SEPA, cyber sigurnost i finansijska edukacija
Pojačan nadzor transakcija u BiH te saradnika i srodnika političara
Takođe, novi Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti, usvojen u februaru u Bosni i Hercegovini, donosi niz novina za finansijske institucije, mjenjačnice, privredna društva, ali i kripto sektor.