Marko Kolanović je odlučan da stvari za američke dionice mogu biti bolje kako godina odmiče, čak i uz pad S&P 500 i rastuće cijene dionica koje se ovih dana čine rijetkima.
"Možemo se izvući iz ove rupe", rekao je Kolanović, suvoditelj globalnog istraživanja JPMorgan Chase & Co. u intervjuu prošlog tjedna u svom uredu u New Yorku, govoreći o cijenama dionica. "Ove godine neće biti recesije, određenog ljetnog povećanja potrošačke aktivnosti usljed ponovnog otvaranja, Kina povećava monetarne i fiskalne mjere."
Njegovo mišljenje učvršćuje uvjerenje da je američka inflacija vjerojatno dosegla vrhunac, ili da će to učiniti, otvarajući put smanjenju pritisaka na cijene koji će na kraju omogućiti Federalnim rezervama da ublaže tempo monetarnog pooštravanja. Predsjednik Fed-a Jerome Powell, u svojim najoštrijem nastupu do sada, rekao je u utorak da će američka središnja banka nastaviti podizati kamatne stope sve dok ne bude "jasnih i uvjerljivih" dokaza da se inflacija povlači.
Amerikanci su dobili malo predaha od inflacije u travnju, jer su cijene za niz potrepština i kategorija diskrecijske potrošnje nastavile rasti po nekim od najbržih stopa ikada. Dok su se godišnje mjere potrošačkih cijena lagano ohladile od ožujka, što je signal za vrhunac koji su ekonomisti očekivali, detalji prošlotjednog izvješća dali su još uvijek zabrinjavajuću sliku jer su mjesečne brojke napredovale više od predviđanja.
"Većina loših stvari se dogodila već ove godine”, rekao je Kolanović. To uključuje "Fed koji je napravio vrlo drastičan zaokret i krenuo vrlo agresivno prema pooštravanju. A onda rat u Europi, za koji bismo rekli da utječe na inflaciju potrošačke robe, posebno u Europi. A onda smo se, opet, u Kini pomalo nadali da će se Kina stabilizirati i brže stimulirati svoje gospodarstvo, te da više neće proći kroz značajne mjere blokade."
Kolanović, jedan od najposjećenijih stratega na Wall Streetu, u rujnu je uzdignut na svoju trenutnu ulogu zajedno s Husseinom Malikom. JPMorgan je proglašen najboljom globalnom istraživačkom tvrtkom i timom za istraživanje dionica prema rezultatima ankete Institutional Investors objavljenim u siječnju, nakon što je već dobio titulu broj jedan globalni istraživački tim za fiksni prihod.
Kolanović je zadržao stajalište da će dionice rasti iako su pale. Samo u posljednjih nekoliko tjedana zagovarao je dodavanje rizika na vrhuncu agresivnih mjera i rekao da tržišta precjenjuju izglede za recesiju. Sredinom ožujka rekao je da su korekcije tržišta skoro gotove, nakon što je u veljači rekao da trgovci obveznicama precjenjuju jastrebov Fed.
Kolanović je to komentirao u petak, kada je S&P 500 ojačao 2,4 posto u odnosu na 12. svibnja na 3.930,08. Pao je u srijedu na 3.923,68. Nije odmah bio dostupan da ponudi nove komentare nakon tog pada, iako je u intervjuu rekao da sa svojim stavom uzima dugoročnu perspektivu.
Američke dionice zabilježile su u srijedu najgori pad od lipnja 2020. dok su ulagači procjenjivali utjecaj viših cijena na zarade i pooštravanje monetarne politike na gospodarski rast. Pad je produžio ovogodišnju rasprodaju S&P 500 na oko 18 posto.
Što se tiče specifičnih razina na referentnim vrijednostima koje bi trebale privući interes, Kolanović kaže da sada nije vrijeme za široke strategije jer mjerila poput S&P 500 imaju neke skupe dionice, a neke jeftine. On vidi značajnu priliku u inovacijama, biotehnologiji i međunarodnom rastu u udjelima, ali preporučuje držanje podalje od obrambenih tvrtki kao što su isplate dividende i osnovna sredstva -- koje su po njegovom mišljenju skupe.
"Gotovo odbijam govoriti o tome 'gdje da kupim S&P", rekao je.