Iako je inflacija u Adria regionu usporila, usluge i dalje guraju rast cijena. Uprkos tome, kamate u regionu će ići naniže, kažu analitičari Bloomberg Adrije.
Centralna banka Sjeverne Makedonije, koja dosad nije krenula u monetarno popuštanje, počinje snižavanje kamatnih stopa najesen, a cijene zaduživanja snižavaće i Evropska centralna banka (ECB) i Narodna banka Srbije (NBS), rekli su analitičari u svom posljednjem izvještaju koji je u cijelosti dostupan OVDJE.
Smanjivanje eksternih inflacionih pritisaka doprinijelo je relativnoj stabilizaciji cijena u odnosu na prethodne godine. Svjetske cijene energije i hrane su pale, što pokazuje da uvozna strana inflacije slabi.
"S druge strane, pritisci koje donosi domaća tražnja ostaju snažni zbog rasta zarada i još uvijek visokih nivoa štednje", kažu analitičari. Bazna inflacija ostaje uporna zbog usluga, a upravo ovaj sektor vuče i ukupnu inflaciju u regionu.
Kamate padaju
Cijene zaduživanja su u većini država Adria regiona počele da padaju u junu. Izuzetak je Sjeverna Makedonija čija centralna banka ni u julu nije mijenjala referentnu kamatnu stopu koja ostaje 6,3 odsto.
Analitičari Bloomberg Adrije očekuju da će Narodna banka Republike Makedonije (NBRM) kamate početi da smanjuje najesen, a monetarno popuštanje će biti uslovljeno popuštanjem pomenute inflacije u uslužnom sektoru.
NBS će u septembru referentnu kamatnu stopu smanjiti za 25 baznih poena na 5,75 odsto, a do kraja godine će cijene zaduživanja smanjiti još dva puta. "Kako je narativ centralne banke okrenut ka poboljšanju kreditne aktivnosti, moguće je da će kamate u Srbiji padati i brže od našeg osnovnog scenarija", kažu analitičari.
Evropska centralna banka, koja je kamate počela da smanjuje u junu, do kraja godine će kamate smanjiti još dva puta, a kamata na depozitne olakšice pašće na 3,25 odsto. U centru pažnje centralnih bankara u evrozoni će biti plate koje zvaničnici ECB izbliza prate već neko vrijeme.
"Šestomjesečni euribor je u avgustu pao ispod 3,5 odsto pa je povećana razlika između tromjesečne i šestomjesečne stope. Ovo pokazuje da tržišta računaju na dodatna smanjenja kamata ECB", rekli su analitičari.
Usluge muče region
U Srbiji je inflacija u julu iznosila 4,3 odsto, a u junu je na pad uticala deflacija u kategoriji hrane (rezultat visoke baze iz prethodne godine). Sjeverna Makedonija je ovog proljeća zabilježila kratkotrajni rast cijena jer je ukinuto ograničenje cijena hrane. Iako je inflacija usporila na 3,1 odsto u junu (samo 12 mjeseci prije toga bila je trostruko viša), usluge i dalje rastu dvostruko bržim tempom.
U Bosni i Hercegovini se inflacija još od oktobra 2023. kreće oko ciljanih dva odsto. U junu je ukupna inflacija bila još niža i usporila je na 1,6 odsto. Hrana je povukla ukupnu inflaciju u BiH, ali su smanjeni i inflatorni pritisci u ostalim kategorijama. Kao i u ostatku regiona, i u Bosni i Hercegovini usluge predstavljaju glavni faktor rasta cijena.
Usluge su doprinijele tome da Hrvatska ima jednu od najviših stopa inflacije u Evropskoj uniji (3,4 odsto). Uprkos visokoj bazi, inflacija usluga je u Hrvatskoj u julu bila 7,2 odsto. Cijene je uglavnom vukla visoka tražnja koja je rezultat oslanjanja na turizam.
Inflacija je u Sloveniji značajno usporila, a stopa rasta cijena u julu je pala na 1,4 odsto. "Manji rast plata i prometa u maloprodaji doprinijeli su tome da pritisci na strani tražnje oslabe. Ovo je doprinijelo usporavanju inflacije koja je sada ispod prosjeka Evropske unije", kažu analitičari.