Tržište sirovina u 2024. oblikuju svjetski faktori, s raznolikim performansama koje se bilježe među metalima, navodi analitički tim Bloomberg Adrije u novoj analizi tendencija na tržištu sirovina, objavljenoj na Bloomberg Adria Insight. "Cijene bakra i aluminija su porasle zbog njihove uloge u dekarbonizaciji i kineskih ekonomskih mjera, dok je vrijednost željeza pala zbog problema s nekretninama u Kini", ističu analitičari. Dodaju da su cijene plemenitih metala poput zlata i srebra porasle zbog njihove uloge "sigurnih luka" usred geopolitičke neizvjesnosti.
Cijelu analizu možete pročitati na LINKU.
"Cijene gasa su ostale stabilne, a nafta je skromno porasla zbog geopolitičke tenzije i rezova OPEC+. Poljoprivredni proizvodi pokazuju mješovite tendencije, pri čemu cijene pšenice rastu zbog nepovoljnih vremenskih uslova, a kukuruz opada zbog obilnih zaliha", navode analitičari.
Oni ističu da cijena bakra raste od januara ove godine.
"Generalno, potražnja za bakrom ima dobre izglede zbog njegove uloge u zelenoj tranziciji. Od početka godine do sredine maja cijena bakra je skočila za 30 posto, dostigavši najviši nivo u dvije godine. Kod aluminija taj parametar iznosi 15 posto. Slabija građevinska potražnja iz Kine bila je uravnotežena jačom potražnjom za solarnim panelima, vjetroturbinama, elektromrežama itd.", kažu analitičari.
Dodaju da je cijena zlata od početka godine do sredine maja porasla za oko 17 posto. "Rast cijena u prvom tromjesečju bio je uglavnom vođen većom potražnjom, podržanom izazovnom geopolitičkom situacijom i činjenicom da se većina izbora održava ove godine, što je pojačalo posmatranje zlata kao 'sigurne luke'." Cijena zlata je odmah reagovala na očekivanja od poteza Federalnih rezervi (Fed), oblikovanih američkim ekonomskim podacima, rekli su analitičari.
Naglašavaju da je slična tendencija zabilježena i kod cijene srebra, koja je u ovoj godini dosad porasla za 34 odsto. "Kako zlato dostiže maksimalne vrijednosti, srebro kao prilika za investiranje postaje pristupačnije i privlačnije za ulaganje", kažu analitičari.
U međuvremenu, cijena sirove nafte u aprilu je porasla na iznad 90 dolara za barel (sa 77 dolara na kraju 2023.), ali je potom korigovana naniže, na rast od šest posto od početka godine do sredine maja.
"Na kretanje cijena utjecali su smanjenje OPEC+, geopolitičke tenzije na Bliskom istoku i očekivanja u vezi s odlukama Feda o monetarnoj politici", objašnjavaju analitičari.
Dodaju da je pšenica godišnje poskupjela za 14 posto. "Postojala je relativno stabilna tendencija pada cijena tokom prvog tromjesečja 2024. zbog solidnih zaliha, ali zabilježen je izvjestan rast od aprila. Nepovoljni vremenski uslovi u Rusiji početkom proljeća povećali su cijenu".
S druge strane, ističu da je cijena kukuruza od početka godine oslabila za dva posto, zbog pada koji je trajao do sredine februara, podstaknutog velikom ponudom - procjenjuje se da svjetske zalihe kukuruza dostižu najviši nivo u posljednjih šest godina.
Očekivanja za drugu polovinu godine
U izvještaju našeg analitičkog tima se navodi da očekuju da će cijene plemenitih metala nastaviti rasti u drugoj polovini 2024. pošto je potražnja na stabilnoj osnovi, vođena i dalje prilično neizvjesnim geopolitičkim okruženjem, dok su industrijski metali podržani potražnjom izazvanom dekarbonizacijom. Oni ističu da su cijene energije u zastoju i da će zavisiti od kretanja industrijske potražnje. "Kada je riječ o poljoprivredi, ne očekujemo veće promjene, već moguću nestabilnost uslovljenu vremenskim prilikama", kažu analitičari.
Tako zlato ima potencijal da nastavi rasti, potpomognuto očekivanjima da će se monetarne politike donekle olabaviti do kraja 2024. godine. "Centralne banke su nastavile snažno kupovati u prvom kvartalu 2024. godine, održavajući potražnju podstaknutu rastućim vanberzanskim trgovanjem i velikom porudžbinom iz Kine. Iako vidimo pozitivnu tendenciju u cijeni, ne očekujemo ponavljanje rasta iz prve polovine 2024., jer je visoka cijena pomalo neprivlačna i pojedini investitori će na kraju željeti da unovče dobitke".
Prema riječima analitičara, rizici u vezi sa cijenom su u porastu, a geopolitičku situaciju ocjenjuju kao glavni faktor koji može izazvati skok cijene zlata. "Malo je vjerovatno da će doći do značajne korekcije naniže do kraja 2024. godine, s obzirom na to da je potražnja jaka".
Oni vjeruju da bi bakar trebalo da održava uzlaznu tendenciju do kraja 2024. godine, jer njegovo korištenje u okviru zelene tranzicije i elektrifikacije stvara rastuću potražnju. "Signali iz Kine su pozitivni zbog njenih mjera za jačanje privrede i vidimo da će očekivanje potencijalne nestašice ostati glavni pokretač cijena bakra".
Predviđaju da će se cijena sirove nafte kretati oko 80 dolara za barel do kraja godine. "Očekujemo da će OPEC+ nastaviti smanjenje snabdijevanja nakon juna da bi održao više cijene. Dodatni rizici u snabdijevanju (koji bi mogli izazvati rast cijene zbog otežane ponude) potiču od tekućih sukoba: rusko-ukrajinskog rata i logističke uloge Bliskog istoka - sklonog sukobima - u pogledu naftnih ruta", kažu analitičari.
Smatra se da će potražnja za naftom rasti, ali u skladu s oporavkom svjetske privredne aktivnosti i uz rizike pada ako oporavak u relevantnim industrijama uspori i tržište postane prilično zasićeno. Iako je nafta prljav izvor energije, njeno zamjenjivanje je sporo, što omogućava daljnji rast potražnje.
Kada je riječ o pšenici, analitičari vide da će doći do pritiska na povećanje cijena, zbog posljedica nepovoljnih vremenskih uslova. "Očekuje se da će najveći dobavljač pšenice - Rusija imati lošiju sezonu, što će zaoštriti ponudu. S druge strane, vidimo da bi američka proizvodnja mogla stvoriti neku ravnotežu. Očekujemo da će izvoz iz Ukrajine nastaviti napredovati, pri čemu će Crnomorska inicijativa za žito (koja nije obnovljena) postati nevažna", kažu analitičari.
Međutim, ističu da su tu i dalje otvorena pitanja, jer postoji rizik da se određene aktivnosti nastave i postanu učestalije, što bi moglo poremetiti rad luka za izvoz žitarica. "To bi moglo smanjiti ponudu iz ovog regiona i podržati rast cijena", zaključuju.