Regionalni telekomi lani su uprihodili 3,3 milijarde eura, što predstavlja rast od 4,9 posto na međugodišnjoj razini, a kompletna industrija po tom parametru posljednjih godina ubrzano raste. Profitne marže su, doduše, nešto niže nego u 2021. godini, ali i dalje se snažno investira, dok zaduženost ostaje niska.
To je kratki rezime velike analize istraživačkog centra Bloomberg Adrije, u kojoj seciraju poslovanje regionalne telekom industrije u posljednje tri godine, koju možete pronaći OVDJE.
Za mršavije marže kriva je, naravno, inflacija. Troškovi telekoma rasli su za 11 posto lani u usporedbi s prethodnom godinom. Sve kategorije troškova su porasle, a najveći rast je u kategoriji troškova usluga (15 posto) i troškova materijala (14 posto). Telemach Hrvatska prednjači u rastu materijalnih troškova s 31 posto, a slijede ga Hrvatski Telekom i BH Telecom s rastom od 25 posto u odnosu na 2021. U prosjeku su se troškovi plaća u industriji povećali za sedam posto, potaknuti primarno rastom primanja radnika.
Troškovi nagrizli profitabilnost
Rast prihoda telekoma nije uspio u potpunosti nadoknaditi povećanje troškova, što dokazuje trend pada EBITDA marže u 2022. godini.
"Reprezentativniji pokazatelj za telekome, EBIT marža (s obzirom na prirodno visoko opterećenje amortizacije u industriji), slijedila je isti trend. Materijalni troškovi doveli su do ukupnog povećanja operativnih troškova, potaknuti rastom cijena energije, dok su povećani prihodi od interneta i prodaje mobilnih telefona doveli do većih troškova nabave uređaja", pojašnjavaju naši analitičari.
Ističu kako nije zabrinjavajući samo pad EBIT marži u Adria regiji, već i činjenica da europski telekomunikacijski konkurenti posljednjih godina ostvaruju nešto bolje EBIT marže. S druge strane, regionalni telekomi u prosjeku ostvaruju povrate na uloženi kapital ( ROIC) na istoj razini kao konkurenti sa šireg europskog tržišta. Time se ROIC za telekomunikacijske kompanije Adria regije približio izvedbi najvećih igrača u ostatku Europe.
"Naše očekivanje pada profitabilnosti u sljedećim godinama bit će izazov za menadžment u industriji, a profitabilna ulaganja bit će ključna za poslovanje", poručuju naši analitičari.
Naglašavaju kako u Adria regiji većina prihoda vezanih uz mobilnu telefoniju dolazi od postpaid proizvoda, a posljednjih godina jedino u Hrvatskoj postoji blaga tendencija povećanja tog dijela poslovnih prihoda.
Prognoze
Prema mišljenju našeg analitičkog tima, industrijski trendovi sugeriraju da se u okviru postojećih poslovnih modela telekoma dugoročno očekuje pad profitabilnosti.
"U takvim okolnostima izazov za telekom operatere je pronaći nove načine rasta i definirati nove izvore prihoda", poručuju u analizi.
Konkretno, očekuju da će se poslovni razvoj telekomunikacija odvijati u dva smjera: prvi je razdvajanje infrastrukturnog poslovanja u zasebnu jedinicu ili prodaju investitoru s kojim bi osnovali dugoročno strateško partnerstvo za pružanje infrastrukturnih usluga, a drugi je nuđenje inovativnih usluga u suradnji s tvrtkama izvan telekom industrija.
Napomena: Skupina srodnih poduzeća u telekomunikacijskoj industriji formira se od najvećih pružatelja (prema prihodima) telekomunikacijskih usluga u zemljama regije Adria. Skupina konkurenata ne uključuje Telekom Srbiju, s obzirom na veze vlasništva Bloomberg Adrije s navedenim poduzećem i globalne standarde Bloomberga da ne objavljuje vijesti o sebi. Nadalje, skupina konkurenata uključuje financijske rezultate telekomunikacijskih podružnica United Group-a, međutim, daljnji detalji relevantni za analitičare nisu nam bili dostavljeni tijekom izvođenja navedene analize, pa se suzdržavamo od komentiranja rezultata tvrtki te grupe. Budući da Telekom Srbija i podružnica United Group-a u Srbiji (SBB) zajedno drže dominantni tržišni udio u Srbiji, odlučili smo potpuno isključiti srpsko tržište iz financijske analize konkurenata kako bismo izbjegli nepotpune zaključke relevantne za tržište.