Samoborski Pine Studio lani je svojom dobiti nadmašio sve hrvatske proizvođače videoigara, ali ukupno gledano, u industriji su još u tijeku financijske korekcije nakon eksplozije gaming tržišta tijekom pandemijskog lockdowna. Prošle su godine prihodi hrvatskih proizvođača videoigara nastavili blago padati, no ukupna dobit lani je porasla deset posto, pokazuje analiza koju su u srijedu zajednički predstavili Klaster hrvatskih proizvođača videoigara CGDA i A1 Hrvatska.
Najveći udio u prihodima, od gotovo 55 posto, i dalje čini Nanobit. Tu tvrtku Alana Sumine i Zorana Vučinića 2020. preuzela je švedska Stillfront grupa za 125 milijuna eura, a u njoj radi i gotovo četvrtina, to jest 24 posto svih zaposlenih u hrvatskom gejming sektoru.
Izuzmu li se preuzete tvrtke koje su sada u stranom vlasništvu, popis tvrtki s najvećim prihodima predvodi Pine Studio koji je lani inkasirao 7,67 milijuna eura, a milijunske iznose uprihodili su i dugoselski DEV te zagrebački Diversitas IT sustavi. U financijskoj analizi korišteni su podaci Financijske agencije i u njima nisu iskazani poslovni rezultati obrtnika koji se bave tim segmentom poslovanja.
Pine Studio koji su prije devet godina osnovali Tomislav Podhraški, Vladimir Koščica i Boris Barbir ove je godine iznenađenje i na popisu studija s najvećom dobiti s obzirom na to da je s 5,86 milijuna eura profita nadmašio Nanobit koji je s 1,88 milijuna eura došao na drugo mjesto.
"Jako je interesantno što je netko s 14 zaposlenih ostvario 5,8 milijuna eura dobiti, i to zato što su u pravom trenu napravili dobar proizvod, plasirali ga na dobro mjesto i napravili dobar marketing. To je pokazatelj potencijala koji ima hrvatska industrija videoigara. Njihov skok utječe na cijelu industriju", kazao je za Bloomberg Adriju Vladimir Bogdanić, član odbora CGDA-e.
Proizvod o kojem govori je Escape Simulator koji je popularni escape room pretočio u virtualni svijet u trenutku kada je koronavirus onemogućavao takva druženja s prijateljima.
Bogdanić smatra kako će samoborski studio nastaviti nizati dobre rezultate jer su prije tri dana najavili da će u suradnji s američkim Valveom razvijati dodatne sadržaje, a kako ističe, igru još nisu izdali na konzolama, što bi im moglo donijeti lijepi financijski rast.
Ukupna dobit proizvođača videoigara lani je dosegla 13,27 milijuna eura, što je u odnosu na 2021. godinu rast od gotovo deset posto.
Unatoč izazovnim gospodarskim i ekonomskim trendovima, zaposlenost u nacionalnoj industriji proizvođača računalnih igara porasla je za 17 posto u odnosu na 2021. godinu. To je porast od čak 87 posto u usporedbi s 2019. godinom. Zanimljiv je i podatak kako je Hrvatska sa Slovenijom na europskom vrhu po broju žena zaposlenih u gamingu. U Sloveniji žene čine 41 posto zaposlenih u sektoru videogara, a u Hrvatskoj 30 posto, dok je europski prosjek iznosio 24 posto. Takve su usporedbe moguće jer je prošle godine CGDA postala članica Europske federacije proizvođača videoigara (European Game Developers Federation – EGDF).
Položaj Hrvatske što se tiče prihoda na europskoj razini je slabog značaja, pri dnu ljestvice smo kojom vladaju Francuska, Njemačka, Finska i Švedska. Članice EGDF-a koje uz zemlje Europske unije obuhvaćaju i Norvešku, Island i Srbiju ukupno su lani ostvarile 18,3 bilijuna eura prihoda.
"Manji smo i nismo konkurentni po pitanju investicija, državnih potpora, kadra. Treba nam više ulaganja u industriju da bismo mogli eksplodirati, ali to je i pitanje velikih brojeva, naravno da veće države imaju više tvrtki i veći potencijal", komentirao je Bogdanić, direktor studija Under The Stairs.
Istaknuo je i kako sve veći broj domaćih razvojnih timova osvaja pozornost publike diljem svijeta, ali i kako je 2021. godine Hrvatski audiovizualni centar pokrenuo javno financiranje videoigara, što, kaže, čini razliku. Razliku bi trebalo učiniti i to što bi u idućoj godini proizvođači videoigara trebali dobiti vlastiti podrazred u Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti, čime bi se moglo unaprijediti donošenje relevantnih politika za daljnje poticaje industriji. Od iskoraka u industriji valjalo bi istaknuti i kako je ove godine otvoren prvi preddiplomski studij u Hrvatskoj za razvoj videoigara.
Kada se govori o razvoju gejminga, neminovno je spomenuti Novsku u kojoj djeluje inkubator PISMO i gdje se razvija gaming kampus. U anketnom je dijelu analiza obuhvatila i 50 obrta i poduzeća iz novskog inkubatora koji su uprihodili 821 tisuću eura.
Najveći među njima po prihodima su Aniq, Skypax, Hiroma, Grow i Loomi.
Koliko je industrija pozitivno nastrojena pokazuju i očekivanja studija. Većina anketiranih studija iz inkubatora u Novskoj očekuje rast prihoda od deset do 30 posto u sljedećih pet godina, ali većina studija iz ostatka Hrvatske je već etablirana i očekuje rast od više od 100 posto.
CGDA je u sklopu ovogodišnje analize studijima postavila anketna pitanja vezana za njihove proizvodne prakse i usklađenost s UNICEF-ovim preporukama za industriju videoigara za procjenu utjecaja na djecu. Anketa je pokazala kako 18 posto anketiranih studija ima kodeks ponašanja u svojim igrama, a 35 posto ih ga namjerava uvesti u iduće tri godine.
"A1 Hrvatska već sedam godina ulaže u domaći gejming ekosustav, stoga nas posebno vesele podaci istraživanja o rastu industrije, a još smo ponosniji što je u industriji prepoznata važnost sigurnog virtualnog okruženja. Ona je dio brojnih A1 projekata, primjerice kampanje #BoljiOnline kojom u suradnji s Centrom za sigurniji internet nastojimo internet učiniti sigurnijim i pozitivnijim mjestom za sve", istaknula je rukovoditeljica brenda, marketinških komunikacija i digitalnog poslovanja u A1 Hrvatska Iva Ančić.
Na predstavljanju analize u zagrebačkom Botaničaru najavljeno je i novo izdanje sajma Reboot InfoGamer Powered by A1 te ovotjedni početak kvalifikacije za finale 12. izdanja A1 Adria League na kojem se najbolji regionalni igrači u esportu natječu u trima glavnim igrama – FIFA23, CS:GO i FIFA Mobile te prvom od četiri rotirajuća League of Legendsa, za ukupni nagradni fond od 15.600 eura.
Damir Đurović, suosnivač i direktor tvrtke Reboot te organizator Reboot InfoGamera, kazao je kako pripremaju najveći regionalni gejming sajam koji će se održati od 9. do 12. studenog na 11 tisuća četvornih metara na Zagrebačkom velesajmu. Očekuje se 50-ak izlagača iz više od 20 zemalja, a hrvatskoj javnosti prvi će se put predstaviti i neke velike svjetske tvrtke. Đurović nije još otkrio koje, ali rekao je kako očekuje barem 50 tisuća posjetitelja.