Prosječni prihodi najvećih regionalnih tekstilnih kompanija lani su skočili za 33,5 posto, ali im je profitabilnost zbog rasta cijena sirovina pala, pokazala je najnovija analiza istraživačkog centra Bloomberg Adrije.
Naši analitičari predviđaju da će prihodi tekstilne industrije u sljedeće dvije godine zabilježiti blagi pad, dok će pritisak na marže u bliskoj budućnosti oslabjeti, s obzirom na visoku baznu cijenu sirovina iz 2022.
Cijelu analizu možete pročitati OVDJE.
"Niže cijene pamuka, ključnog inputa za većinu tvrtki za proizvodnju odjeće (a time i iscrpljivanje skupljih zaliha), podići će marže u narednom razdoblju. Niže cijene nafte, plina i električne energije također će pogodovati profitabilnosti sektora", ističu iz analitičkog tima BBA.
Oni su se u svojoj opširnoj analizi pozabavili prvenstveno regionalnom tekstilnom industrijom, odnosno tržišnom pozicijom i strategijom najvažnijih regionalnih igrača te njihovim poslovnim rezultatima. Fokus analize stavljen je na proizvođače odjeće.
Lokalne prednosti
Kao glavne prednosti regionalne tekstilne proizvodnje ističu niske operativne troškove i troškove rada (u usporedbi sa zemljama EU-a), subvencije za pokretanje poslovanja i zapošljavanje radnika te blizinu tržišta EU-a, što u konačnici potiče FDI i greenfield investicije.
"Najveće tekstilne kompanije u Adria regiji ostvarile su snažan rast prihoda u 2022. godini, u prosjeku od 33,5 posto, prije svega zbog pozitivne mješavine cijena i sve veće potražnje za odjećom. Međutim, profitabilnost je pretrpjela udarac, uglavnom zbog inflacije. Tako im je prosječna EBITDA marža pala za 3,1 postotni bod u 2022. godini, a rast troškova materijala nadmašio je rast prodaje za svaku od analiziranih kompanija", stoji u analizi.
Analitičari BBA pretpostavljaju da su igrači koji su uspjeli donekle očuvati svoju profitabilnost (zabilježivši relativno mali pad ili čak povećanje marži) kupili sirovine prije skoka cijena koji je nastupio u drugoj polovici 2022. godine, koristeći tako ranije nabavljene jeftinije zalihe.
"Također smo primijetili kako su visoki ciklus konverzije gotovine i niska prosječna razina zaduženosti povezani s pričom. Vjerujemo da se te brojke svode na dva glavna čimbenika – prvi je što proizvodi koji dominiraju regionalnom industrijom (čarape i donje rublje) nemaju izraženu sezonsku ovisnost, stoga brzo mijenjanje zaliha nije najvažnije. Također, sav inventar prodaje se matičnoj tvrtki, pa su (u većini slučajeva) rokovi plaćanja dugi. Tu dolazi do izražaja drugi faktor – niska zaduženost. Igrače u regiji uglavnom u potpunosti financiraju njihovi dobavljači. Također, narudžbe matičnih kompanija obično su vrlo velike i zahtijevaju vremena za realizaciju. Stoga se narudžbe mogu planirati, odnosno isporučiti kada je cijena povoljna ili kada se očekuje vrhunac potražnje", naglašavaju u analizi.
Donose i raščlambu strukture troškova regionalnih, a pozabavili su se i najvažnijim generatorima potražnje, kao i pojedinačnim poslovnim slučajevima najvećih proizvođača tekstila u Adria regiji.
Globalni kontekst
Lokalnu industriju stavili su u europski i globalni kontekst analizom glavnog izvoznog tržišta regionalnih tvrtki – Europskom unijom i osvrtom na poslovanje najvećih globalnih igrača.
"Globalni pejzaž tekstilne industrije je golem, visoko globaliziran s ogromnim količinama kojima se trguje kroz složeni globalni lanac vrijednosti. Kina je lider na svjetskom tržištu tekstila u smislu izvoza i proizvodnje (kako sirovina za tekstilnu industriju kao što su pamuk i poliester tako i tekstilnih proizvoda). Po izvozu tekstila EU je odmah iza Kine. Slijede druga azijska gospodarstva, poput Indije, Turske i Vijetnama, koja su atraktivna offshoring odredišta za velike proizvođače tekstila."
Glavni pokretači i izazovi
Prema analitičkom timu BBA, primarni faktor koji pokreće tekstilnu industriju je snažna potražnja potrošača za širokim asortimanom proizvoda – odjećom, kućnim i industrijskim tekstilom. Tu valja napomenuti kako je odjeća ostala relativno pristupačna u usporedbi s drugom potrošnom robom.
Trendovi koji se stalno mijenjaju u modnoj industriji predstavljaju i priliku za rast i izazov. Trendovi ponašanja potrošača obično dolaze i odlaze u kratkim vremenskim razmacima (oko šest mjeseci ili po "modnoj sezoni").
Najvažniji izazovi s kojima se industrija suočava su jeftini konkurenti upitne kvalitete i promjenjivost cijena sirovina.
Naši analitičari naglašavaju kako oslanjanje na gospodarstva s niskim troškovima za sirovine (kao što su pamuk i poliester) i druge inpute može spriječiti konkurentnost i autonomiju igrača u EU-u. Zbog velikih količina kojima se trguje otežana je kontrola kvalitete i usklađenost s propisima pa su jeftiniji proizvodi iz tih gospodarstava prisutni u ogromnim količinama na tržištu EU-a i uzimaju tržišni udio lokalnim kompanijama.
"Primarne sirovine uključene u tekstilnu proizvodnju kao što su pamuk, poliester i vuna notorno su promjenjive, a cijene su iznimno osjetljive na vanjske šokove. Inflacija troškova sirovina, porast troškova energije i drugih povezanih troškova za industriju, kao što su troškovi prijevoza i logistike, doveli su do smanjenja proizvodnje (prometa) u sektoru tekstila i odjeće", ističu naši analitičari.
Globalni igrači
Veliki globalni proizvođači zbog svoje veličine i volumena proizvodnje vedre i oblače svjetskim tržištem tekstila, ali u suštini ih muče isti problemi kao i lokalne velike tvrtke – rast prihoda i pad profitabilnosti.
Analitičari BBA upozoravaju da je diversifikacija u tekstilnoj industriji ključna za očuvanje poslovnih rezultata jer ograničava izloženost stalnim promjenama cijenama sirovina.
Prognoze
Na kraju svoje analize, naš tim nudi prognoze prema kojima će konkurenti koji imaju višekanalnu prodajnu mrežu (maloprodaja, e-trgovina, distribucija) ostvariti komparativnu prednost jer je operativni rizik raspoređen na nekoliko prodajnih kanala.
Zaključuju kako će regionalna tekstilna industrija ostati atraktivna za strana ulaganja te da ima još mnogo potencijala za napredak kroz digitalizaciju.
(Ažurirano u drugom paragrafu)