U industriji 3D animacije, koja zbog sve snažnije proizvodnje sadržaja i potražnje streaming servisa, filmskih studija i medija globalno ključa, igrači iz Adria regije imaju obećavajući potencijal rasta. Zaključak je to analitičara Bloomberg Adrije, koji su proučili tržište 3D animacije u Adria regiji te analizirali poslovanje devet lokalnih tvrtki.
Riječ je o propulzivnoj niši. Popularnost 3D animacija raste jer se vizualni efekti sve više koriste u filmskoj industriji, u aplikacijama i videoigrama, ali i u oglašavanju te raznim drugim industrijama poput građevine, zdravstva i proizvodnje. Porast potražnje posljedica je i sve veće popularnosti streaming servisa poput Netflixa, HBO Maxa, Disney+ i Amazon Primea, koji su pridonijeli sve većoj produkciji filmova i televizijskih serija u Europi.
"Investicije streaming servisa u produkciju ili otkup originalnih sadržaja u Europi u porastu su od 2015. godine, a medijske kuće usporile su investicije, što je bilo osobito izraženo u 2020. godini. Streameri su nadmašili medije u tim investicijama u razdoblju od 2016. do 2021. godine prosječnom godišnjom stopom rasta od 56 posto. Investicije medija u istom su periodu rasle tri posto godišnje", navodi u svom izvještaju analitički tim Bloomberg Adrije uz pojašnjenje kako su upravo streaming servisi i mediji najveći naručitelji 3D animacija.
Povećana proizvodnja vizualnih sadržaja pozitivno se odražava na potražnju 3D animacija, a tržište Adria regije, naglašavaju analitičari, "relativno je neiskorišteno i ima obećavajući potencijal rasta". Koliko je propulzivno tržište 3D animacija pokazuje i podatak da mu je procijenjena vrijednost krajem 2021. godine bila 16 milijardi dolara, a u usporedbi s 2020. godinom vrijednost mu je porasla 11 posto.
Očekuje se da će upravo po tolikim godišnjim stopama nastaviti rasti do 2026. godine. Najveći generatori tog rasta su povećana primjena vizualnih efekata u medijskoj i filmskoj industriji, kao i u gamingu u proizvodnoj industriji, ali i sve veća uporaba 3D animacija u virtualnoj i povećanoj stvarnosti te u razvoju umjetne inteligencije, navodi se u analizi.
Analitički tim Bloomberg Adrije svojom je analizom obuhvatio devet tvrtki iz regije koje su specijalizirane za 3D ili u svojoj ponudi imaju izradu takvih proizvoda. Usporedili su tako poslovanje srpskih 3laterala i Ilbe Studiosa, slovenske Invide i Nuframea, sjevernomakedonskog Fx3x, hrvatskih tvrtki Brojka, Diedra i Kiosk studio te bosanskohercegovačke marketinške agencije Aquarius.
"Te kompanije nude različite proizvode, od animiranih filmova, videoigara do oglasa. Tvrtkama koje proizvode 3D animacije u regiji zajedničke su karakteristike snažan rast prodaje, zdrave profitne marže, a prema kriteriju zaduženosti su neujednačene. Vjerujemo da će prodajni rezultati u tom sektoru nastaviti rasti sukladno nastavku trendova iz 2021. godine i nastavku veće produkcije sadržaja", tumači analitički tim koji je ustanovio kako su analizirane tvrtke u regiji 2021. godine ostvarile prosječan rast prodaje od visokih 69,9 posto te time uprihodile oko 52,4 milijuna eura.
Valja podsjetiti kako se i to tržište oporavljalo nakon lockdowna i obustave u produkciji sadržaja u 2020. godini. Budući da su neke od tvrtki obuhvaćenih analizom nove na tržištu te da se bave različitim proizvodima, financijski rezultati su raznoliki. U prosjeku, EBITDA marže kreću im se između 10 i 15 posto, što je visoko u usporedbi sa zrelim regionalnim tvrtkama u prehrambenoj i farmaceutskoj industriji.
Najveće marže i najveći povrat na kapital imaju Fx3x i Nuframe, koje posluju već niz godina. Sjevernomakedonski Fx3x jedna je od najvećih tvrtki za vizualne efekte i 3D animacije u Jugoistočnoj Europi, a svoje proizvode plasira holivudskim studijima. U rujnu prošle godine preuzeo ju je britansko-kanadski studio za vizualne efekte Cinesite. Ljubljanski NuFrame posluje od 2007. godine i jedna je od najvećih postprodukcijskih tvrtki u regiji.
S druge strane, srpski Ilbe Studios, koji posluje unutar talijanskog ILBE Groupa, a do prosinca prošle godine zvao se Iervolino Studios, ostvaruje snažan rast prodaje. Taj proizvođač animiranih sadržaja putem velike grupacije svoje radove prodaje i velikim holivudskim studijima.
Što se tiče zaduženosti i omjera duga i EBITDA-e, devet analiziranih tvrtki zaduženije je od svojih konkurenata u Europi i SAD-u. Veće tvrtke posluju s manjim dugom nego manje poput Brojke, Diedre i Kiosk studija. Novije tvrtke poput Ilbesa zaduženije su s obzirom na to da su u ekspanziji.
Hrvatske tvrtke Brojka, Diedra i Kiosk studio ostvarile su rast prihoda u 2021. godini, a bave se uglavnom izradom animacija za oglase, izuzev Diedre, koja proizvodi kratke animirane filmove.
Jedna od većih tvrtki na području 3D animacije u regiji je i srpski 3lateral, kojem je vlasnik i glavni kupac Epic Games. Ona se bavi razvojem tehnologije za digitalizaciju ljudskih pokreta, a 2021. godine ostvarila je rast prihoda od 31,4 posto. No osobito je zanimljivo zaviriti u njezino poslovanje. Financijski podaci pokazuju kako joj je EBITDA marža 2021. godine iznosila 2,1 posto, što je značajan pad u odnosu na 2020. godinu kada je ona iznosila 22,6 posto. EBITDA marža bila je negativna i iznosila negativnih 4,5 posto, u 2020. iznosila je 17,8 posto. Pad dobiti rezultat je rasta troškova zaposlenika, koji su iznosili čak 83 posto operativnih troškova. Naime, tvrtka je povećala broj zaposlenih za 12 posto i to je dovelo do toga da godinu zaključi gubitkom od 1,7 milijuna eura.
Zanimljivo, analitički tim nije pronašao tvrtku specijaliziranu za 3D animacije u BiH, tako da su analizirali poslovanje marketinške agencije Aquarius, kojoj je izrada takvih animacija tek dio usluga koje nudi.
U usporedbi s regionalnim igračima, europski rivali francuski Gaumont i Mondo TV Italy ostvaruju visoke profitne marže i imaju zaduženost blizu nultih stopa. Slično posluju i američke tvrtke koje visoko kotiraju u toj 3D industriji, poput Disneyjevog Pixara i Comcastovog DreamWorksa te Netflixa.
Analitičari Bloomberg Adrije tvrde kako lokalne kompanije imaju više potencijala za rast ako globalni igrači ostvaruju bolje rezultate. Stoga je važno pratiti industriju. Iako Netflixu pada broj korisnika, a Disneyju raste dug i smanjuju se prihodi, potencijal razvoja industrije ne opada, zaključuju.
Regionalni igrači najviše pažnje trebaju usmjeriti na cjenovnu konkurentnost, a izgledi tvrtki koje su ušle u lukrativnu nišu animacija vrlo su svijetli.
"Uvjereni smo da će povećana potražnja za vizualnim sadržajima utjecati na povećanu potražnju za 3D animacijama u regiji. Smatramo da ćemo u idućem razdoblju vidjeti porast investicija u 3D animacije", smatraju naši analitičari.
Navode ipak kako prijetnja dolazi s istoka zbog povoljnijih cijena usluga, primjerice indijski konkurenti nude puno jeftinije 3D animacije. Međutim, nema razloga za zabrinutost jer su međunarodni igrači fokusirani na Adria regiju, a na naše su tržište već ušli sa značajnim ulaganjima.
Dio je to većeg paketa. Regiju sve više prepoznaju i filmski produkcijski studiji. Zbog poreznih olakšica, povoljnijih troškova radne snage, dostupnosti opreme te atraktivnih lokacija, Beograd je postao značajno središte za snimanje televizijskih serija, a sve brojnijim stranim produkcijama može se pohvaliti i Zagreb. Beogradu raste i potražnja za produkcijskim i postprodukcijskim uslugama, a regionalne kompanije sve više prepoznaju i gaming kompanije koje se odvažuju na preuzimanja, ali i na greenfield investicije.