Svjetska industrija svakim danom postaje sve otvorenija prema inovacijama te spremnija na promjene koje se dešavaju na tržištu. Procesom modernizacije kroz implementiranje novih tehnologija i 3D industrija je pronašla svoje mjesto na globalnoj sceni.
3D industrija prisutna je u filmskoj i gaming industriji, također je zastupljena u arhitekturi, građevini te medicini, ali i područjima koja su usmjerena na razvoj proizvoda.
Tehnologija 3D printanja u Bosni i Hercegovini još uvijek nije na nivou na kojem je u zemljama regiona, gdje postoji desetine kompanija koje se bave proizvodnjom koristeći isključivo 3D printere. Jasmin Smajić, CEO & Project Manager firme Protodevs, za Bloomberg Adriju kaže kako je nedostatak znanja o ovoj tehnologiji glavni razloga njenog nekorištenja.
Kako kaže Smajić, zbog nedostatka potražnje na našem tržištu, njihova proizvodnja je fokusirana na strane kupce. Neke od industrija s kojima najviše sarađuju su IT industrija, industrija proizvodnje mašina, prehrambena i industrija proizvodnje dijelova od plastičnih materijala.
Nedavno su radili projekt za Svjetsko prvenstvo u Kataru - bocu u obliku dijamanta, koji su razvili za klijenta iz Srbije.
"Ovaj projekt je uključivao sve naše mogućnosti - od razvoja ideje, dizajna, izrade prototipa pa sve do izrade dokumentacije za serijsku proizvodnju boca. Na kraju smo dobili rezultat koji je oduševio i klijenta i nas, jer se takav oblik boce za vodu još nigdje nije pojavio i bio je prava senzacija", kaže Smajić.
U Centru za razvoj u Sarajevu imaju tri tehnologije 3D printanja, koje rade isključivo s plastičnim materijalima, dok u slučaju kada je potrebna izrada dijelova od metala i drveta imaju široku mrežu saradnika od kojih koriste ove materijale.
Ograničenost u izboru projekata
Prema mišljenju Amira Ćatića i Igora Petrovskog iz 3D departmenta kompanije Mad Head Games, u BiH se ne ulaže dovoljno ni truda ni finansija u razvoj i promociju ove oblasti. Među najvećim problemima navode ograničenost u izboru projekata koji ne prate u dovoljnoj mjeri standard svjetskog tržišta ni finansijski ni kvalitetom.
Mad Head Games radi i na razvoju 3D animacija u sklopu ukupnog developmenta - razvojnog procesa na igrama. Ovo polje je kod nas slabije razvijeno u odnosu na 3D modeling i vizualizaciju.
"Iako ne možemo precizirati iznos, mislimo da i po ulaganjima i po drugim resursima region tu dosta zaostaje u odnosu na druge dijelove svijeta, počevši od nedostatka formalnog, ali i drugih oblika obrazovanja za buduće profesionalce", navode oni.
Kako kažu, kod nas je najzastupljenija arhitektonska vizualizacija, a nakon nje dolazi marketing sektor.
"Gaming tu poprilično zaostaje. Imamo nekoliko manjih mobile gaming firmi, ali vrlo mali broj studija radi na većim projektima za tržište PC i igara za konzole", kažu oni.
3D animacije
Analitičari Bloomberg Adrije proučili su tržište 3D animacija u Adria regiji te analizirali poslovanje devet lokalnih firmi. Kako su naveli, popularnost animacija raste jer se vizualni efekti sve više koriste u filmskoj industriji, u aplikacijama i videoigrama, ali i u oglašavanju te raznim drugim industrijama poput građevine, zdravstva i proizvodnje.
Porast potražnje posljedica je i sve veće popularnosti streaming servisa poput Netflixa, HBO Maxa, Disney+ i Amazon Primea, koji su pridonijeli sve većoj produkciji filmova i televizijskih serija u Europi.
Analitičari nisu pronašli firmu specijaliziranu za 3D animacije u BiH, tako da su analizirali poslovanje marketinške agencije Aquarius, kojoj je izrada takvih animacija tek dio usluga koje nudi.
Više na: Analiza BBA: Svijetla budućnost 3D studija u regiji
Paranos: Inflaciju osjeti i industrija 3D animacije
Dario Paranos, direktor produkcije Aquarius Banja Luka, u ranijem gostovanju na Bloomberg Adria TV kazao je kako je ova industrija u našoj zemlji manji dio globalne industrije zbog malog tržišta te nedostatka tražnje koja će potaknuti razvoj same industrije, kadra i unapređenja kvaliteta isporučenih usluga. Zemlje u regiji imaju bolji status.
"Mislim da je manji dio koji se radi za BiH, zbog nedostatka tražnje, ali recimo dolazi do samog pomaka na tržištu i u samoj 3D industriji. U BiH - u Banjoj Luci, na Akademiji umjetnosti imamo studijski program same animacije, koji vode ljudi koji imaju iskustvo u biznisu i u akademskoj zajednici, samim tim su oni ti koji najbolje mogu prenijeti znanje mlađima", kazao je Paranos.
Povećana proizvodnja vizualnih sadržaja pozitivno se odražava na potražnju 3D animacija, a tržište Adria regije, naglašavaju analitičari, "relativno je neiskorišteno i ima obećavajući potencijal rasta".
Proizvodnja usmjerena van zemlje
Koliko je popularno tržište 3D animacija, pokazuje i podatak da mu je procijenjena vrijednost krajem 2021. godine bila 16 milijardi dolara, a u usporedbi s 2020. godinom, vrijednost mu je porasla 11 posto. Očekuje se da će upravo po tolikim godišnjim stopama nastaviti rasti do 2026. godine.
Protodevs je tokom svog rada sarađivao s domaćom kompanijom za proizvodnju namještaja, koja je ranije koristila tradicionalno brizganje plastike, koja je bila mnogo skuplja. Nakon primjene 3D tehnologije, proces izrade dijelova ubrzan je sa 90 na sedam dana, te je znatno smanjena cijena investicije.
3D-om su radili klupe za park, Goldbert mašinu za klijente iz Velike Britanije, a trenutno rade kućni dekor od održivih materijala – vazne i lampe od recikliranog i biorazgradivog materijala.