Investiciona konferencija koja je održana ove sedmice u Prijedoru stavila je u fokus šta su to potencijali koje Republika Srpska može da ponudi investitorima, a značajna pažnja posvećena je i delegaciji i pregovorima s ruskim privrednicima. Istovremeno, usljed uskraćivanja agremana njemačkom ambasadoru od člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika, pitanje je da li će doći do povlačenja njemačkih investitora.
Rusi spremni da ulažu u metalsku, drvnu i druge oblasti
Rusima je u Prijedoru posvećena značajna pažnja pa je sastanak nekoliko desetina privrednika iz Republike Srpske i Ruske Federacije održan u online formatu na marginama Investicione konferencije.
"Bilo je riječi o potencijalima za ulaganje u Republiku Srpsku, ali i o mogućnostima za zajednički nastup naših i ruskih privrednika na drugim tržištima. Privrednici dviju zemalja su razgovarali o konkretnim mogućnostima razmjene robe i usluga, a najveći akcenat bio je na koracima za ulaganje i saradnju u drvoprerađivačkoj, metalsko-mašinskoj, poljoprivredno-prehrambenoj, medicinskoj i hemijskoj oblasti", istakli su u IRB-u.
Višečasovnom sastanku prethodio je susret v. d. direktora Investiciono-razvojne banke Dražena Vrhovca, predsjednika Vlade Republike Srpske Radovana Viškovića, predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH Zorana Tegeltije te domaćih privrednika s delegacijom privrednika Ruske Federacije.
Istovremeno, Višković je najavio širenje jednog te dolazak drugog njemačkog investitora u Gradišku, koji će uložiti više od 100 miliona evra, ali njegovo ime nije želio da otkriva.
Tegeltija kaže da politika tjera investitore, Višković se ne slaže
Tegeltija je na pitanje da li uskraćivanje agremana njemačkom ambasadoru može da dovede u pitanje njemačke investicije, rekao da politika može sve.
"Njemačka je donijela odluku da blokira tri projekta u RS, koje finansira preko svoje razvojne agencije, dok se neke stvari ne riješe u političkom smislu. Ova situacija s Njemačkom, da s jedne strane uslovljava, s druge nešto radi, nije dobra. Poruke iz Njemačke nisu fer i korektne prema RS-u i sasvim je logično da srpski član Predsjedništva to ne može gledati. Nama je važno da se odnosi s Njemačkom vrlo brzo stabiluzuju, ne treba nam nesporazum", istakao je Tegeltija.
Dodao je da treba sarađivati i s Istokom i sa Zapadom, uvažavajući interese RS-a, ali i poštujući stavove drugih zemalja.
"Kada politika pravi probleme, kada se priča o ratu, to plaši investitore", naveo je Tegeltija.
S druge strane, Višković smatra da uskraćivanje agremana ambasadoru ne može uticati na odluke njemačkih investitora.
"Postoji njemački privrednik koji je obišao pola Evrope, Bugarsku, Rumuniju, Srbiju, Hrvatsku, BiH, pregovori traju više od godinu. Konačno je došao i rekao da su odlučili otvoriti proizvodnju u Republici Srpskoj, u Gradišci. Molba je da promijenimo Zakon o podsticajima i mi smo to uradili, kako bi i oni imali pravo na podsticaj. To je investicija više od 100 miliona evra", istakao je Višković.
Višković smatra da Dodikov potez ne može ugroziti njemačku investiciju.
"Taj investitor je privatnik, on odlučuje o svom novcu i profitu, njega ne zanima priča na nivou vlada ili političara, čovjek gleda gdje može dobiti najbolji način da uloženi novac što prije vrati i da što više profitira. Ne želim da ga imenujem da on bude prozvan u svojoj zemlji ili da neko na njega vrši pritisak da ne ulaže", naglasio je Višković.
Istakao je i da drugi njemački investitor PASS iz Češke u etapama preseljava pogone u RS.
"Ima već 900 radnika u Bijeljini, a u narednih sedam dana otvara nove kapacitete sa 600 radnika. U Zvorniku za mjesec ili dva otvara još 200 radnih mjesta. Idemo sukcesivno, ne možemo da prihvatimo i kažemo evo lokacija za dvije ili tri hiljade radnika, nemamo kapacitet", istakao je Višković.
Podsjećamo, član Predsjedništva BiH iz Republike Srpske Milorad Dodik odbio je da da agreman njemačkom ambasadoru te pokrenuo zaštitu vitalnog nacionalnog interesa pred Narodnom skupštinom RS. Ako poslanici podrže Dodika dvotrećinskom većinom, odluka Predsjedništva BiH o agremanu ne stupa na snagu.