Posljednih godina u Bosni i Hercegovini dosta se govori o startupima kao jednom od mogućih pokretača ekonomskog razvoja zemlje. Iako je 2018. godine magazin Techflier iz Burlingame u Kaliforniji naveo da bi BiH mogla biti sljedeća Silicijska dolina, do 2022. godine nije se puno napravilo.
Svake godine u BiH, lokalne zajednice, nevladine organizacije ali razne druge organizacije i korporacije realiziraju na desetine projekata podrške startupima. Uglavnom se mladima sa inovativnim biznis idejama nudi finansijska, savjetodavna ili mentorska podrška. Međutim, problem je što finansijska podrška nije dovoljna za ozbiljniji razvoj startupa, a svi ovi projekti su nekoordinirani, neprilagođeni rastu startupa i ne postoji sistemski pristup podrške.
Pročitaj više: Nepovoljan poslovni ambijent i politička nestabilnost koče investicije u startupe
Možda je to razlog zbog kojeg kada se priča o startup sceni u BiH, rijetko ko može navesti barem jedan regionalno poznat bh. startup. Također, bh. startupi ne povlače ni sredstva od investitora o čemu svjedoči podatak da se u bazi podataka platforme Crunchbase nalazi samo jedan startup iz BiH koji je privukao investiciju iznad milion eura.
Riječ je o mostarskom startupu Rolla, koji je u oktobru prošle godine u investicijskoj rundi serije A prikupio 1,7 miliona eura (3,4 miliona KM). U ovaj bh. startup su investirali privatna porodična kompanija Hellens Rock Capital i angel investitor iz Srbije.
Inače, Rolla je društvena aplikacija za fitness koja korisnicima omogućava praćenje fizičke aktivnosti, takmičenje i zabavu dok vježbaju, u zatvorenom i otvorenom prostoru, ali i virtualno.
''Imamo dvije aplikacije: mobilna aplikacija Rolla One prati sve fitness metrike i tjelesnu aktivnost, dok desktop aplikacija Rolla World omogućuje korisnicima trčanje i vožnju biciklom u virtualnom svijetu. Rolla je osnovana 2019., upravo zbog nedostatka aplikacija koje omogućavaju prijelaz između aktivnosti u zatvorenom u aktivnosti na otvorenom, i obrnuto. Rolla aplikacije su trenutno u zatvorenoj beta fazi, a u toku testne kampanje imali smo 30 tisuća downloada'', za Bloomberg Adriu kaže Nikolina Zeljko, Performance Marketing Manager kompanije Rolla.
Govoreći iz vlastitog iskustva, potvrđuju da BiH kasni za startup scenom u regionu, no da su se stvari počele razvijati. Ističu da trenutno nedostaje aspekt podizanja svijesti kroz edukacije i mentorstvo, te podrška kroz inkubatore i akceleratore, no tu je i nedostatak formalno-pravnih rješenja za obezbjeđenje investicija.
''Mi smo uspjeli privući investitore zahvaljujući dugogodišnjem iskustvu osnivača i ostatka tima, ali i zbog same ideje o proizvodu. S obzirom da se radi o Seria A investiciji, činjenica da je proizvod u beta verziji s postojećim korisnicima je također igrala ulogu'' pojašnjava Zeljko te dodaje: ''Startup scena u BiH nije na nivou na kojem bi trebala i mogla biti, no nadamo se da ćemo svojim primjerom potaknuti mlade i ambiciozne ljude da krenu u poduzetničke vode. Definitivno vidimo ogroman potencijal, ali nas čeka puno rada na izgradnji ekosustava koji će potaknuti veći broj ljudi i probuditi poduzetnički potencijal koji imamo''.
Značajniju investiciju, prema bazi Crunchbase platforme obezbijedio je i sarajevski startup Gotiva Games koji se bavi razvojem društvenih, multiplatformskih puzzle igara. Naime, ovaj startup je u decembru prošle godine od varšavske kompanije Kickstar Mobile u pre-seed rundi dobio investiciju u iznosu od nešto manje od 235.000 eura (oko 460.000 KM).
Na trećem mjestu je još jedan startup iz Sarajeva, Tayra-alat za analizu performansi s poticajima za kompanije s razvojnim timovima. Ovaj startup je u pre-seed rundi obezbijedio 50.000 eura (oko 98.000 KM).
Investiciju od od 10.000 eura (19.560 KM), također u pre-seed rundi dobio je startup Tedent iz Šekovića-online shoping centar u kojem prodavači kreiraju web trgovine, promoviraju i prodaju proizvode, a kupci se mogu povezivati i naručivati od njih.