Proizvodnja namještaja u Bosni i Hercegovini (BiH) jedna je od najbolje stojećih industrija koja godinama bilježi rast izvoza, a 17 kompanija iz ove oblasti lani je zaradilo, pojedinačno, od milion do skoro 10 miliona maraka.
Ubjedljivo najveći neto profit bilježi kompamnija Artisan iz Tešanja, koja je s prihodima od 29,3 miliona KM, uspjela da ostvari neto dobit od 9,5 miliona.
Tu tešanjsku kompaniju slijedi prnjavorski Export City, koji je, iako je imao veće prihode (49,5 miliona), zabilježio manju dobit od Artisana, a koja za 2021. godinu iznosi 6,4 miliona KM.
Na trećem mjestu po dobiti je firma Fen iz Lukavca, koja je u prošloj godini obrnula 54,6 miliona, a zaradila 3,9 miliona KM, a nakon nje je najprofitabilnija firma Mega Drvo iz Bijeljine, s dobiti od 3,8 miliona (prihod 23,5 miliona KM).
Sinkro iz Sarajeva prihodovao je 53,3 miliona, a od toga mu je ostao profit od 2,6 miliona KM, dok je GMP Kompani iz Banjaluke imala prohode od 16,5 miliona, a neto dobit od 2,6 miliona KM.
Na osmom mjestu po profitu je kompanija Delibašić - Poliuretani iz Kaknja koja je zaradila 2,1 milion KM, a imala je prihode od 14,3 miliona KM u 2021. godini.
Dobit od po dva miliona bilježe dvije firme, Adana Co Sarajevo (prihod 12,5 miliona) te Senex Čelić (prihod 8,1 milion).
Na desetom mjestu po dobiti je Kalea, registrovana u Sarajevu. Ova kompanija je lani prihodovala 16,6 miliona, a prikazala neto dobit od 1,5 miliona KM.
Još sedam kompanija iz djelatnosti proizvodnje namještaja zabilježilo je dobit veću od milion maraka u prošloj godini.
Iz Agencije za statistiku BiH navode da je u januaru ove godine iz BiH izvezen namještaj u vrijednosti od 108,6 miliona KM, u februaru je ta vrijednost porasla na 120,3 miliona, a u martu na 127,8 miliona KM.
"U aprilu je izvoz malo pao u odnosu na mart i iznosio je 125,3 miliona KM, kao i u maju kada je izvoz dostigao vrijednost od 124,2 miliona KM", dodaju u Agenciji.
U Spoljnotrgovinskoj komori (STK) BiH kažu da je najviše namještaja izvezeno je u Njemačku, Hrvatsku, Holandiju, Austriju i Italiju.
"Ukupna vrijednost izvezenog namještaja u ovoj godini, zaključno s majem, iznosi 607,5 miliona KM", navode u Spoljnotrgovinskoj komori BiH. "Uvoz namještaja u istom periodu je iznosio 139,7 miliona KM", dodaju.
Ističu da je tokom prošle godine izvezen namještaj od 1,2 milijarde KM, dok je uvoz iznosio 304 miliona KM.