Kako će se Ferrari postaviti u novonastalim okolnostima i kako će na to gledati investitori? Jedna od opcija za kompaniju je ubrzati isporuke u SAD prije nego što službene carine stupe na snagu ili ih odgoditi nakon planiranog uvođenja carina.
Osobito se to odnosi na višemilionske limitirane serije superautomobila poput Daytone SP3 s prosječnom prodajnom cijenom od 1,6 miliona eura u 2024. i Monze SP1 od 1,3 miliona eura. Ono što bi kompaniju najviše veselilo je preusmjeravanje isporuka u druge regije, čime bi zaštitili svoje rezultate od pada.
Ferrari već godinama bilježi dvocifrene stope rasta prihoda (2024. – 11,8 posto, 2023. – 17,2 posto, 2022. – 19,3 posto), što je potaknuto promjenama cijena jer promjene u količinama prodatih proizvoda posljednje dvije godine ne prelaze dva posto (u 2024. godini rast prodatih automobila iznosio je 1,7 posto, a u prethodnoj godini 1,5 posto).
Iz stabilnosti EBITDA marže od 38,1 posto možemo zaključiti da je Ferrari povećanje troškova prebacio na kupce. Potvrda toga je konstantnost bruto marže od oko 50 posto u posljednje dvije godine.
Zabrinutost ulagača zbog Trumpove odluke za automobilski sektor direktno se odrazila na cijene dionica kompanije. Gledajući širi automobilski sektor na nivou početka godine, u Evropi je Stellantis izgubio 2,8 posto, VW je pao 3,1 posto, a Mercedes-Benz 2,6 posto. Čak je i Ferrari, čisto luksuzni proizvođač automobila, pao za 1,7 posto unatoč planovima za povećanje cijena do 10 posto kako bi se djelomično neutralizirao učinak carina.
Potražnja stabilna
Izvršni direktor Ferrarija Benedetto Vigna nedavno je rekao da potražnja ostaje pozitivna, kao i cijena automobila, a rastući interes za personalizacijom koja kompaniju stavlja na pravi put da svoje ciljeve za 2026. ispuni već ove godine.
Izvršni direktor Ferrarija Benedetto Vigna | Bloomberg
No, najava uvođenja carinske tarife može poremetiti planove i sve je u funkciji prilagodbe cijena, uz dozu opreza prema promjenama u količinama. Uz val lansiranja modela s visokom maržom u prethodnom razdoblju, ovo je stvorilo snažnu finansijsku osnovu za povećanje ulaganja u istraživanje i razvoj elektrifikacije te nove tehnologije, dok Ferrari prilagođava svoju ponudu aktuelnim tržišnim trendovima.
U 2024. godini najveći dio prodaje čine hibridni modeli s 51 posto ukupnog broja prodatih vozila. Taj se omjer znatno promijenio ako ga uporedimo s 2022. godinom, kada je udio te vrste pogona bio samo 22 posto.
Cijena dionica Ferrarija porasla je 30 posto u odnosu na početak 2024. zahvaljujući rastu prodaje i stabilnim pokazateljima profitabilnosti. Taj bi rast bio i veći da cijena dionice nije pala za 10 posto u odnosu na početak februara ove godine, kada se pojavila mogućnost uvođenja carina za američko tržište.
Dakle, EV Ferrarija niži je za 8,71 milion eura u odnosu na kraj prošle godine, što je za sobom povuklo smanjenje multiplikatora P/E i P/B. Trenutna vrijednost P/E multiplikatora smanjena je na 47 sa 49, kao i P/B koji je na nivou 21,7 u odnosu na kraj prošle godine, kada je iznosio 22,5.
Ulagači čekaju potez čelnika Ferrarija kako bi vidjeli imaju li rješenje za pritisak na prihode i profitabilnost.