Tržišta kapitala u Adria regiji u proteklom su tjednu bila pod snažnim utjecajem korporativnih vijesti, posebice iz građevinskog sektora koji je donio nekoliko višemilijunskih poslova. Dok su domaće kompanije generirale značajan interes ulagača, vodeći burzovni indeksi u Hrvatskoj i Sloveniji zabilježili su stagnaciju, odnosno blagi pad. Analitičar makroekonomije i tržišta kapitala Bloomberg Adrije, Dino Stipić, ističe kako investitori, unatoč pozitivnim regionalnim vijestima, s oprezom prate globalna geopolitička i makroekonomska kretanja koja će diktirati sentiment u narednom razdoblju.
Veliki poslovi i dividende pogurali dionice
Hrvatsko tržište kapitala obilježile su vijesti iz građevinske kompanije ING-GRAD. Većinski vlasnik Branislav Brizar ponudio je na prodaju 300 tisuća dionica, od čega je otkupljeno oko 165 tisuća u ukupnoj vrijednosti od približno 10,5 milijuna eura. Dodatni poticaj za ulagače stigao je u obliku prijedloga Uprave i Nadzornog odbora o isplati dividende od tri eura po dionici, što bi donijelo dividendni prinos od oko četiri i pol posto. Povrh svega, ING-GRAD je objavio sklapanje velikog posla s Gradom Zagrebom, a vrijednost projekta procjenjuje se na 25 milijuna eura.
Pozitivne vijesti stigle su i iz Dalekovoda i Končara. Ove dvije kompanije zajedno su ugovorile značajan projekt u Sjevernoj Makedoniji, gdje će raditi na realizaciji trafostanice i vjetroelektrane. Ukupna vrijednost tog posla trebala bi iznositi oko 54 milijuna eura. Stipić je također podsjetio kako je u regiji zaključen još jedan važan posao - nakon dobivanja svih odobrenja regulatora, kompanija Dijamant i službeno je prešla u ruke novog vlasnika, MK grupe.
Stagnacija indeksa, ali živahno trgovanje
Unatoč ovim vijestima, Zagrebačka burza zabilježila je tjednu stagnaciju. Indeks CROBEX i dalje se, međutim, drži na relativno visokim razinama, iznad 4400 bodova. Najviše se trgovalo upravo dionicama kompanija koje su bile u fokusu - Končara, Dalekovoda i Ingrada, čije su dionice zabilježile i solidan rast.
Na slovenskoj burzi zabilježen je blagi pad indeksa SBITOP, koji se ipak zadržao nešto iznad 3000 bodova. Najlikvidnije dionice bile su one Nove Ljubljanske banke, Krke te Petrola, koji je dobio i novi evaluacijski rejting. Za razliku od većine kompanija čije su cijene stagnirale ili pale, dionica Telekoma Slovenije istaknula se primjetnim rastom.
Pogled prema globalnoj sceni
U tjednu koji je pred nama, fokus ulagača bit će usmjeren na globalna zbivanja. Stipić navodi kako investitori pažljivo prate situaciju oko pregovora između Irana i SAD-a. Iako je postignut memorandum, ključne točke sporazuma još nisu dogovorene, što unosi dozu neizvjesnosti na tržišta.
Osim geopolitike, pratit će se i signali iz američke središnje banke, pogotovo nakon što su ovog tjedna objavljeni novi podaci o indeksu cijena osobne potrošnje u SAD-u. Svaki potez Feda imat će izravan utjecaj na globalna financijska tržišta, pa tako i na našu regiju. Za kraj, globalnu scenu obilježit će i najava još jedne velike inicijalne javne ponude dionica. Riječ je o južnokorejskom proizvođaču memorijskih čipova za AI sektor, SK Hynix, koji na Njujorškoj burzi planira prikupiti čak 29 milijardi dolara, što dodatno svjedoči o snazi i privlačnosti tehnološkog sektora.