Cijene prirodnog plina pale su treći dan dok Europska unija (EU) planira intervenciju na tržištu kako bi ublažila energetsku krizu.
Referentne cijene pale su čak 4,8 posto. Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen u srijedu će predstaviti kraću verziju svog plana u pet točaka, u kojem EU nastoji smanjiti potrošnju električne energije i osigurati likvidnost u pokušaju da spriječi širenje krize na šire gospodarstvo.
Dok EU razrađuje mjere, plin se i dalje pumpa u skladišta, a do službenog početka sezone grijanja ostalo je nešto više od dva tjedna. Europska su skladišta popunjena oko 84 posto, nešto iznad petogodišnjeg prosjeka. Skladišta u Njemačkoj popunjena su 88 posto.
Ruske redukcije plina pogodile su Europu tijekom ljeta, prisilivši industrije koje proizvode sve od metala do gnojiva da smanje proizvodnju i gurnuvši gospodarstvo na rub recesije. Inflacija je porasla na višegodišnje najviše razine, a kriza troškova života se produbila. To je prisililo vlade da uskoče u pomoć u ublažavanju krize.
Kao dio svog plana, EU ima za cilj smanjiti potražnju za električnom energijom i ograničiti višak prihoda za tvrtke koje proizvode električnu energiju iz izvora koji nisu plin. To bi se postiglo ograničavanjem cijene energije iz obnovljivih izvora, lignita ili nuklearne energije.
"Snažno povećanje skladišta plina i ugljena zbog smanjene potražnje u europskoj industriji i drugdje bilo je loše", rekao je Andy Sommer, voditelj fundamentalne analize i modeliranja u švicarskom komunalnom poduzeću i trgovcu Axpo Solutions AG. "Samo trenutna ograničenja tržišne likvidnosti mogu u potpunosti objasniti veliki skok cijena tijekom kolovoza, koje su se u početku više nego udvostručile prije nego što su pale za 30-40 posto."
Nizozemski terminski ugovori za plin bili su u padu za 4,3 posto na 182,33 eura po megavatsatu u 9:37 ujutro u Amsterdamu. Cijene su pale 14 posto u prethodne dvije sesije.