Srebro je blizu najviše vrijednosti u posljednjih 14 godina, a rast potiču ulagači koji traže alternative zlatu, koje je gotovo na rekordnim vrijednostima, kao i zbog rizika dodatnih američkih carina na metale, što bi dodatno ograničilo fizičku ponudu.
Cijena srebra na promptnom tržištu porasla je u azijskoj trgovini za do 1,6 posto, na oko 39 dolara po unci, nakon što je prošle sedmice ojačala za četiri posto, što ju je poguralo na najviši nivo od 2011. godine.
Razlika između cijene promptnog srebra u Londonu i terminskih ugovora za septembar u New Yorku ostaje neuobičajeno velika, slično kao početkom godine, kada su zabrinutosti zbog carina potaknule masovne pošiljke zlata i srebra iz Londona u SAD, što je uzrokovalo rast cijena.
"Potražnju za srebrom trenutno potiče prijetnja trgovinskih ratova i činjenica da je zlato za mnoge kupce jednostavno nedostižno," smatra analitičarka Priyanka Sachdeva iz kompanije Phillip Nova Pte. Iako trenutno prema pravilima Donalda Trumpa nema američkih carina na srebro, kaže da "fizički i industrijski kupci u SAD-u žele osigurati zalihe prije nego što se uvedu eventualne carine uvedu".
Srebro je ove godine poskupjelo za 35 posto (zlato za 28), a ima dvostruku ulogu: kao sigurna investicija i kao industrijski materijal koji se koristi u solarnim ćelijama. Prema podacima industrijske skupine Silver Institute, tržište se već petu godinu zaredom suočava s manjkom.
U međuvremenu, zlato je u ranim satima azijskog trgovanja izgubilo dio prethodnih dobitaka i kreće se oko 3.360 dolara po unci, nakon što je prošle sedmice poraslo za 0,6 posto. Ove godine rast podržavaju oni koji traže sigurnost uslijed rastućih geopolitičkih napetosti i trgovinskih sporova, kao i kupovine od središnjih banaka.
"Zlato je već zabilježilo izniman rast i trenutno je skupo," komentirala je Sachdeva, "zato će mnogi ulagači vjerovatno radije odabrati srebro."
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...