Europske cijene električne energije skočile su na novi rekord kako je prirodni plin produbio dobitke, produbljujući energetsku krizu koja prijeti gurnuti regiju u recesiju.
Cijene električne energije za sljedeću godinu u Njemačkoj porasle su za čak 3,2 posto na 475 eura po megavat-satu na European Energy Exchange AG. To je gotovo šest puta više nego u ovo doba prošle godine, a cijena se udvostručila samo u posljednja dva mjeseca.
Tržište pokreće zabrinutosti hoće li europske ograničene zalihe plina moći proizvesti dovoljno električne energije ove zime. Nuklearni kapacitet Francuske iznimno je nizak, što smanjuje mogućnost izvoza električne energije u predstojećim mjesecima, dok toplinski valovi i suša na kontinentu kratkoročno opterećuju infrastrukturu.
Rastuće cijene energije utječu na račune kućanstava i troškove svega, od proizvodnje hrane do grijanja stakla. Energija pokreće inflaciju diljem Europe, gurajući povećanje potrošačkih cijena na dvoznamenkasto područje.
U Ujedinjenom Kraljevstvu gornja cijena energije za kućanstva trebala bi se gotovo udvostručiti početkom listopada zbog rastućih veleprodajnih troškova. Veleprodajna cijena električne energije u Velikoj Britaniji za taj mjesec skočila je oko sedam puta u prošloj godini, na otprilike 591 funtu (700 eura) po megavat-satu na Intercontinental Exchange AG.
Europske vlade traže mjere za ublažavanje boli i utjecaja koje sve veći troškovi energije imaju na gospodarstva. U Francuskoj država planira u potpunosti nacionalizirati Electricite de France SA, kompaniju za nuklearnu energiju koja se sada bori da održi svoje pogone na velikoj vrućini.
Prema analitičarima danske elektroenergetske tvrtke Energi Danmark, nema jasnih znakova da će se rast cijena uskoro smiriti.
"Očekujemo daljnje uspone cijena ovaj tjedan, osim ako ne primimo neke značajne medvjeđe signale vezane prije svega za plin", pišu na svojoj web stranici.
Referentni nizozemski fjučersi plina za sljedeći mjesec produžili su prošlotjedni dobitak, popevši se za čak 3,9 posto u Amsterdamu.