Nakon desetljeća ubrzanog rasta, naredne godine očekuje se usporavanje širenja globalne obnovljive energije zbog problema u lancu opskrbe.
Prognoza Međunarodne energetske agencije (IEA) naglašava dalekosežan utjecaj sve veće cijene sirovina. Europska unija posebno želi hitno potaknuti čistu energiju dok se utrkuje u diversifikaciji svojih izvora goriva nakon ruske invazije na Ukrajinu.
"Smanjivanje birokratije, ubrzavanje izdavanja dozvola i pružanje pravih poticaja za bržu primjenu obnovljivih izvora energije su neke od najvažnijih radnji koje vlade mogu poduzeti kako bi se pozabavile današnjom energetskom sigurnošću i izazovima na tržištu", rekao je izvršni direktor IEA-e Fatih Birol u priopćenju.
Prema IEA-i, planira se dodati ukupno 319 gigavata obnovljivih kapaciteta ove godine i 317 gigavata 2023. godine. To je još uvijek brzi isječak, ali bi to bilo prvo usporavanje u najmanje desetljeće.
Agencija procjenjuje da je trošak instaliranja novog solarnog mjesta ili novog vjetroparka na kopnu narastao za 15% do 25%, u usporedbi s 2020. Rastući troškovi prijevoza glavni su pokretač cijena vjetra, dok su povećanja troškova solarne energije ravnomjerno podijeljen između rastućih cijena prijevoza i materijala.
Novi kapacitet pušten u rad 2022. i 2023. još uvijek ima potencijal da "značajno" smanji ovisnost o ruskom plinu u europskom energetskom sektoru, navodi se u izvješću.