Kada je nafta skočila iznad 90 dolara po barelu prije samo nekoliko dana, vojne napetosti između Izraela i Irana bile su neposredni okidač. Ali temelji oporavka išli su dublje, do globalnih šokova ponude koji pojačavaju strahove od ponovnog porasta inflacije izazvane sirovinama.
Nedavni potez Meksika da smanji izvoz sirove nafte pogoršava globalni pritisak, potičući rafinerije u SAD-u, najvećem svjetskom proizvođaču nafte, da troše više domaćih barela. Američke sankcije blokirale su ruski teret na moru, a snabdijevanje iz Venecuele potencijalna je sljedeća meta. Napadi Huta na tankere u Crvenom moru odgodili su isporuke sirove nafte. I unatoč previranjima, OPEC i njegovi saveznici ostaju pri svojim rezovima proizvodnje.
Sve to dovodi do velikog poremećaja snabdijevanja koji je iznenadio trgovce. Kriza pogoršava porast nafte uoči ljetne sezone u SAD-u, prijeteći gurnuti sirovu naftu Brent, globalnu referentnu vrijednost, na 100 dolara prvi put u gotovo dvije godine. To pojačava zabrinutost zbog inflacije koja smanjuje šanse američkog predsjednika Joea Bidena za reizbor i komplicira razmatranje centralnih banaka o smanjenju stopa.
Što se tiče nafte, "trenutno je najveći pokretač na strani ponude", rekla je Amrita Sen, osnivačica i direktorica istraživanja u Energy Aspects Ltd., u intervjuu za Bloomberg TV. "Vidjeli ste džepove slabog snabdijevanja, a općenito je potražnja na globalnom nivou zdrava."
Isporuke nafte iz Meksika, glavnog dobavljača u Americi, pale su prošlog mjeseca za 35 posto na najniži nivo od 2019. dok predsjednik Andres Manuel Lopez Obrador pokušava ispuniti obećanja da će zemlju odviknuti od uvoza skupog goriva. Izvoz tzv. kisele sirove nafte sada će se još više smanjivati jer je državna naftna kompanija Pemex otkazala neke ugovore sa stranim rafinerijama, izvijestio je Bloomberg News prošle sedmice.
Ta je odluka uzburkala naftna tržišta širom svijeta. Mars Blend, kisela sirova nafta srednje gustoće s obale Meksičkog zaljeva, posljednjih je dana dosegla višegodišnji premium u odnosu na lakšu West Texas Intermediate, nacionalnu referentnu vrijednost. Mars obično trguje s diskontom u odnosu na WTI. Sirova nafta Brent dosegla je u četvrtak 90 dolara po barelu, najviše od oktobra, a u petak je produžila rast. JPMorgan Chase & Co. rekao je da bi do augusta ili septembra mogao dosegnuti 100 dolara.
Kanadska Cold Lake nafta na obali Meksičkog zaljeva je trgovana po cijeni s najnižim diskontom u odnosu na WTI u gotovo godinu dana. Ključni pokazatelji za bliskoistočnu srednje kiselu sirovu naftu, poput ugovora iz Omana i Dubaija, također rastu.
Prije poteza Meksika, postojao je niz velikih i malih prekida snabdijevanja. U januaru je duboko smrzavanje pojelo proizvodnju i zalihe sirove nafte u SAD-u u vrijeme kada bi inače cijene rasle, održavajući zalihe ispod sezonskih prosjeka do kraja marta.
Meksiko, SAD, Katar i Irak smanjili su svoje zajedničke tokove nafte za više od milion barela dnevno u martu, pokazuju podaci praćenja tankera koje je prikupio Bloomberg. Bagdad se obvezao ograničiti proizvodnju kako bi nadoknadio nepoštivanje prethodnih obećanja Organizaciji zemalja izvoznica nafte i njenim saveznicima, poznatim kao OPEC+.
Dodajući nove tenzije, Ujedinjeni Arapski Emirati, članica OPEC-a, smanjili su isporuke Upper Zakuma za 41 posto u martu u usporedbi s prošlogodišnjim prosjekom, prema podacima pomorske obavještajne kompanije Kpler. Državna naftna kompanija preusmjerava više zaliha te sirove nafte u vlastitu rafineriju, rekli su trgovci. Iako su rezovi bili očekivani i Abu Dhabi National Oil Co. nudi kupcima drugu vrstu sirove nafte kao zamjenu, pad izvoza Upper Zakum pridonosi višim regionalnim cijenama usred šireg ograničenja OPEC+.
Tržišta sirove nafte u Evropi su u međuvremenu bila pod većim pritiskom zbog napada Huta u Crvenom moru, koji su poslali milione barela sirove nafte na obilaznicu oko Afrike, odgađajući neke isporuke sedmicama. Prekidi na ključnom naftovodu u Sjevernom moru, nemiri u Libiji i oštećenja cjevovoda u Južnom Sudanu također su pridonijeli rastu, dok su američke sankcije lišile Rusiju tankera koji su prethodno prevozili njenu naftu do kupaca, uključujući Indiju.
Nedostatak ponude mogao bi postati još izraženiji u predstojećim sedmicama. S obzirom na to da predsjednik Nicolas Maduro ne pokazuje znake poštovanja obećanja da će krenuti prema slobodnim i poštenim izborima, Bidenova bi administracija ovog mjeseca mogla ponovo uvesti sankcije.
Tržište za težu, prljaviju naftu "već je neko vrijeme opadajuće, ali ova skučenost loših tržišta i izgledi za ljetnu sezonu u SAD-u sugeriraju da se tržište okreće", rekla je Samantha Hartke, analitičarka iz Sparta Commodities.
To je oštra suprotnost od prije samo nekoliko mjeseci, kada je nafta pala na višemjesečne najniže nivoe dok je američka proizvodnja rasla, a izvoz ruske sirove nafte iz mora porastao unatoč sankcijama koje su u međuvremenu proširene. Američka uprava za energetske informacije, nakon što je prognozirala da će globalne zalihe ostati nepromijenjene u ovom kvartalu, sada predviđa da će one pasti za 900.000 barela dnevno. To je ekvivalent proizvodnji iz Omana.
Do smanjenja ponude dolazi kako potražnja raste. Američke rafinerije pripremaju se povećati proizvodnju goriva za ljeto, kada milioni Amerikanaca izađu na ceste i kada potrošnja benzina bude najveća. Zalihe benzina na naseljenoj istočnoj obali su sve manje, a proizvodne aktivnosti u SAD-u i Kini također signaliziraju povećanje potrošnje goriva. U Aziji su marže rafiniranja oko 50 posto više od petogodišnjeg sezonskog prosjeka, što ukazuje na zdravu potražnju.
Oporavak nafte osujetio je planove Bidenove administracije da popuni hitne rezerve nafte u SAD-u, koje su dosegle najniži nivo u 40 godina nakon pada bez presedana poslije ruske invazije na Ukrajinu. To je također politički rizik za Bidena jer cijene hrane i energije ostaju tvrdoglavo visoke. Napredak nafte prijeti gurnuti maloprodajni benzin, sada blizu dnevnog nacionalnog prosjeka od 3,60 dolara po galonu, prema četiri dolara, što je ključni psihološki nivo. To pridonosi zabrinutosti da će sirovina preokrenuti nedavno usporavanje porasta potrošačkih cijena.
Cijene nafte sada potiču inflaciju u SAD-u nakon posve drugačijeg utjecaja krajem prošle godine. To bi moglo biti ponovo vidljivo u indeksu potrošačkih cijena za mart koji bi trebao biti objavljen u srijedu, budući da se očekuje da će ukupni CPI ubrzati na godišnjem nivou, dok se očekuje da će se bazni indeks koji isključuje hranu i energiju smanjiti. Bloombergov indeks ključnih sirovina dosegao je najviši nivo od novembra.
Skok cijena sirove nafte mogao bi u konačnici natjerati OPEC+ da povuče neka smanjenja proizvodnje, rekao je Vikas Dwivedi, globalni strateg za naftu i plin za Macquarie Group. A nafta znatno iznad 90 dolara može dovesti do uništenja globalne potražnje i konačno nižih cijena, prema JPMorganu, ali zasad, malo je znakova da će se to dogoditi.
"To je tržište na čvrstim temeljima, nema sumnje. Mislim da je nafta po 100 dolara sasvim realna, samo zahtijeva malo više određivanja cijene rizika za stvarni geopolitički rizik", rekao je Bob McNally, osnivač konsultantske Rapidan Energy Group i bivši savjetnik Bijele kuće, u intervjuu za Bloomberg.