Cijena nafte je porasla ka maksimumu koji bilježi u posljednjih pet mjeseci, nakon što je OPEC+ potvrdio da će nastaviti rezove u snabdijevanju do kraja juna. Brent sirova nafta se približila cifri od 90 dolara po barelu, nakon što je porasla za više od dva odsto tokom prethodna dva dana, dok je nafta West Texas Intermediate (WTI) bila blizu 86 dolara.
Organizacija zemalja izvoznica nafte i njihovi saveznici su na sastanku u srijedu poručili da se ne mijenja politika, što će pomoći da se globalna tržišta održe čvrstim tokom narednih nekoliko mjeseci.
Međutim, poštovanje kvota OPEC+ još uvijek je problem. Irak je ispumpao više nafte od svoje dogovorene količine u martu, iako je obećao da će smanjiti dotok. Ruski izvoz sirove nafte takođe je nedavno porastao.
"Za naredna dva ili tri mjeseca očekujem da će proizvodnja OPEC-a dodatno opasti", rekao je Daniel Hynes, stariji strateški analitičar za robu u ANZ Bankarskoj Grupi Ltd. na Bloomberg televiziji. Članovi su izašli sa sastanka OPEC+ "govoreći o mnogo strožem poštovanju tih kvota", što se odnosi na prethodno dogovorene rezove u proizvodnji.
Globalni referentni indeks za naftu porastao je za oko 16 odsto ove godine zbog ograničenog snabdijevanja, prekida u isporukama i ukrajinskih napada na ruske rafinerije. Postoje znaci obnove potražnje u Aziji, dok je predsjednik Federalnih rezervi Jerome Powell izjavio u srijedu da je smanjenje kamatnih stopa u SAD-u i dalje vjerovatno ove godine, iako centralna banka čeka jasnije znakove niže inflacije.
Američke nacionalne zalihe sirove nafte su porasle za 3,21 milion barela prošle nedjelje. To je suprotno prognozi industrijske grupe o smanjenju zaliha. Međutim, zalihe benzina su opale najviše od marta, što ukazuje na više cijene na berzi i za američke vozače.