Nafta se stabilizovala nakon najvećeg porasta u sedam dana, a OPEC+ će potvrditi svoju politiku smanjenja proizvodnje zbog napetosti na Bliskom istoku i u Rusiji.
Globalna referentna vrijednost Brenta trgovala se ispod 87 dolara po barelu nakon što je u ponedjeljak porastao za 1,6 posto, dok je West Texas Intermediate bio blizu 82 dolara. Delegati OPEC+ ne vide potrebu za promjenom politike opskrbe na revizijskom sastanku sljedeće sedmice, prema nekoliko nacionalnih dužnosnika, s kvotama na snazi do juna koje pokazuju učinkovitost. Huti su obnovili prijetnje Saudijskoj Arabiji ako podrži američke udare.
Sirova je nafta porasla gotovo 13 posto do sada u ovom kvartalu nakon što je izašla iz uskog raspona u kojem je bila prva dva mjeseca. Napadi Ukrajine na ruske rafinerije pomogli su dobitku, zajedno sa znakovima jačanja na nekim tržištima proizvoda, uključujući benzin. Pozitivni ukupni tržišni izgledi potaknuli su hedge fondove da povećaju svoje bikovske opklade na Brent.
U međuvremenu su u Indiji kupci venezuelanske nafte obustavili kupovinu od OPEC-ovog proizvođača prije isteka izuzeća od sankcija sredinom sljedećeg mjeseca. To se događa nakon što je južnoazijska država prestala prihvaćati sirovu naftu na tankerima u vlasništvu ruskog državnog Sovcomflot PJSC-a zbog rizika od sankcija.
Znakovi promjene monetarne politike također su pomogli raspoloženju. Federalne rezerve signalizirale su spremnost da smanje kamatne stope kasnije ove godine, jačajući apetit za rizičnom imovinom, uključujući naftu. Fjučersi sirove nafte pratili su referentne vrijednosti kapitala u posljednjim sesijama.
Cijene:
Brent za majsko poravnanje pao je 0,1 posto na 86,69 dolara po barelu u 12:22 u Singapuru.
WTI za isporuku u maju ustalila se na 81,92 dolara po barelu.
"Rizici od prekida opskrbe i dalje postoje", rekao je Yeap Jun Rong, tržišni strateg u IG Asia Pte u Singapuru, navodeći rat između Rusije i Ukrajine jer je pogođeno više rafinerija. Slabost američkog dolara do sada ove sedmice također je bila podrška, rekao je.