Nafta je pala treći dan zaredom, dok trgovci procjenjuju izglede za globalne kamatne stope i američki dolar.
Brent sirova nafta je pala prema 85 dolara po barelu nakon gubitka gotovo dva posto u prethodna dva dana, dok je West Texas Intermediate bio ispod 81 dolara. Američka valuta ide ka najboljoj sedmici od januara nakon iznenađujućeg smanjenja kamatnih stopa u Švicarskoj nacionalnoj banci, kao i slabosti kineskog juana.
Sirova nafta je i dalje napredovala u prvom kvartalu, nakon što je izašla iz uskog raspona u proteklim sedmicama zbog smanjenja američkih zaliha, OPEC-ovih rezova proizvodnje, te pojačanih napada Ukrajinaca na ruski teritorij, uključujući i napade na rafinerije. Međutim, dobitak je ograničen zbog rastuće ponude izvan grupe i nejasne kineske ekonomske perspektive.
Unatoč različitim pokretačima, tržišta nafte su relativno mirna, pri čemu je mjera volatilnosti za globalni benchmark Brent pala na četverogodišnji minimum. S druge strane, benzin pokazuje znakove jačanja.
"Očekujemo da će naftna tržišta ostati napeta u kratkom roku, dok su geopolitički rizici također vjerovatni uzročnici izbijanja volatilnosti", rekao je Han Zhong Liang, investicijski strateg u Standard Chartered Plc. "Podaci o američkim zalihama sirove nafte bit će važni za praćenje, s obzirom na nedavna smanjenja", dodao je.
U međuvremenu, na Bliskom Istoku, Izrael je rekao da će napasti Rafah bez obzira na to šta SAD kaže, što potencijalno može eskalirati regionalnim tenzijama. Huti u Jemenu - koji već mjesecima ciljaju brodove u Crvenom moru kako bi podržali Hamas - obećali su Kini i Rusiji da njihovi brodovi neće biti u opasnosti.
Cijene:
-
Brent za majsku isporuku pao je za 0,7 posto na 85,16 dolara po barelu u 13:36 sati u Singapuru.
-
WTI za majsku isporuku bio je niži za 0,8 posto na 80,46 dolara po barelu.