Najvrjedniji i najrjeđi plemeniti metal, za koji možda nikada niste ni čuli, polako pronalazi kupce širom svijeta i u Srbiji, a jednog dana bi možda mogao i da bude dio deviznih rezervi. Svjetlucavi metal je čist i postojan, a njegova cijena godinama raste.
"Skuplji je od zlata 20 puta, ali je njegova prosječena stopa rasta cijene tri puta veća od zlata u posljednjih 10 godina", kaže Ljuba Jakić, direktor Insignitus Gold i Osmium instituta Srbija. Podaci pokazuju da je cijena tog metala skočila 45 odsto za posljednjih pet godina, a Jakić ocjenjuje da bi osmijum mogao da dobije na vrijednosti dok zlata ponestaje.
"Trenutnim tempom eksploatacije zlata procjenjeno je da zlata ima u Zemljinoj kori za još 17 godina. Nakon toga, procjenjuje se da će biti neophodno eksploatisati zlato iz ruda koje se nalaze dublje u Zemljinoj kori, koje imaju manju izdašnost zlata. Moguće je da će osmijum tada stupiti na tron još masovnije kupoprodaje", objašnjava Jakić i dodaje da u Srbiji ima svega nekoliko kupaca osmijuma.
Inače, najprodavaniji oblici investicionog osmijuma su diskovi i pločice, a u izradi nakita često se koristi osmijum u oblicima dijamanta i zvijezde.
Po količini, osmijum je najrjeđi od svih plemenitih metala u Zemljinoj kori, jer ga ima 1.500 puta manje od zlata i 2.500 puta manje od srebra, navodi Osmium institut Srbija. Takođe, svaki komad osmijuma je jedinstven. Njegova površinska struktura ima 10.000 puta tačniji zapis od otiska prsta. Ne samo da osmijum nije moguće falsifikovati uobičajenim postupcima kojim se falsifikuju drugi plemeniti metali, navodi se na veb-sajtu instituta, već svaki komad osmijuma na tržištu ima sertifikat i jedinstvenu šifru. Sertifikat izdaje isključivo njemački Osmium-Institute, te ga nije moguće falsifikovati jer je zabilježen u mrežnoj bazi podataka.
Ingo Wolf, direktor njemačkog Osmium-Institutea, jedinog instituta na svijetu koji distribuira osmijum, pregovara sa vladom Njemačke i Švajcarske o ulozi osmijuma u deviznim rezervama, kaže Jakić. "Optimista je da će njegova inicijativa biti prihvaćana", dodaje. Najavljeno je da će Wolf održati predavanje na ovogodišnjem Kopaonik biznis forumu.
Kristalizovani osmijum je prisutan na tržištu od 2014. godine, a u Srbiju je stigao prije tri godine. Prošle godine je na Kopaonik biznis forumu zamjenica direktora njemačkog Osmium-Institutea Scarlett Clauss rekla da osmijuma na planeti Zemlji ima svega 17 kubnih metara, odnosno toliko da sav može da stane pod pet ili šest stolica. Stručnjaci koji se bave osmijumom predviđaju da će osmijum nestati iz eksploatacije za manje od deset godina, pa će ovaj, popularno nazvan "osmijumski veliki prasak", uticati na eksponencijalni rast cijena ovog plemenitog metala.
"Morate iskopati 10.000 tona rude platine samo da biste pronašli kocku šećera osmijuma", rekao je Wolf jednom prilikom za Bloomberg Businessweek. "Ovo je ono što nazivamo rijetkim."
Wolfova velika opklada je da element, koji se ekstrahuje u vrlo malim količinama kada se iskopavaju nikl i platina, ima komercijalni potencijal čak i veći od dijamanata. Kristali osmijuma, koji se, za razliku od dijamanata, mogu formirati samo u laboratorijskim uslovima, imaju veću otpornost na habanje i navodno prelamaju svjetlost na većim udaljenostima od dijamanta, piše Austin Carr za Businessweek.
Osmijum je takođe potencijalno hemijsko oružje: u svom oksidovanom stanju, element, otkriven 1804. i nazvan po grčkoj riječi za miris, izuzetno je toksičan. Može da izazove oštećenje pluća i ozbiljno oštećenje oka. Wolf je jednom rizikovao da pomiriše toksični osmijum tetroksid, koji je, kako kaže, mirisao na "bijeli i crni luk, kao doner kebab".