Cijena nafte je bila stabilna dok se nastavljaju napadi Huta na brodove u Crvenom moru, što održava visoke tenzije na Bliskom istoku, ali je to djelimično neutralisano nestabilnim globalnim ekonomskim izgledima i jačanjem dolara.
Globalna referentna vrijednost sirove nafte Brent zadržala se iznad 78 dolara po barelu nakon blagog pada od 0,2 odsto u ponedjeljak, dok se West Texas Intermediate (WTI) trgovao ispod 73 dolara.
Jemenski militanti, koje podržava Iran, pogodili su američki trgovački brod balističkom raketom u ponedjeljak, ističući upozorenja da ta važna plovidbena ruta ostaje suviše opasna. U drugim dijelovima regiona, Islamska revolucionarna garda Irana ispalila je rakete na ciljeve u sjevernom Iraku i Siriji.
Uprkos rastu tenzija u regionu koji snabdijeva trećinu svjetskog tržišta nafte, fjučersi se suočavaju s pritiskom širih finansijskih tržišta. Zvaničnici Evropske centralne banke nagovijestili su da bi bilo možda prerano smanjivati kamatne stope ove godine s obzirom na prisutnu inflaciju i geopolitičke rizike. Američki dolar je porastao u utorak, čineći sirovine skupljim za inostrane kupce.
"Čini se pomalo iznenađujućim što nafta i dalje ne reaguje na posljednje povećanje tenzija na Bliskom istoku", rekla je Vandana Hari, osnivačica Vanda Insightsa u Singapuru. "To je pokazatelj u kojoj mjeri se gledište o globalnim fundametima nafte promijenilo u pesimističnom smjeru."
Sukob između Izraela i Hamasa doveo je do povećanja cijena zbog ratnog rizika, ali je to nestalo nakon nekoliko nedjelja. Napad na mete Huta, predvođen SAD-om prošle nedjelje, kao odgovor na napade na brodove, sada je ponovno podigao tenzije. Glavni rizik je da Iran bude direktno uvučen u sukob, ali se čini da tržišta nafte trenutno ne uzimaju tu mogućnost u obzir.
Više tankera s naftom i gasom sada se preusmjerava dalje od Crvenog mora, pri čemu neke kompanije i proizvođači izbjegavaju tu rutu. Među najnovijima, Katar prema svemu sudeći šalje tankere s tečnim prirodnim gasom u Evropu dužom rutom oko Afrike.
Iako nije došlo do gubitka u proizvodnji, "preusmjeravanja indirektno stežu tržište prisiljavajući akumulaciju naftnih zaliha na vodi", navodi Citigroup Inc. u bilješci. Ipak, dodaju da njihova osnovna pretpostavka nije da će udari SAD-a i Velike Britanije na mete Huta u Jemenu i problemi u Crvenom moru dovesti do značajnog rasta cijena.
Cijene:
Brent za isporuku u martu bio je stabilan na 78,10 dolara po barelu u 6:00 ujutro u Londonu.
WTI za isporuku u februaru bio je na 72,36 dolara po barelu, 0,4 odsto niži od zatvaranja u petak.
Fjučersi nisu bili fiksirani u ponedjeljak zbog američkog praznika.