Nafta je porasla dok napetosti na Bliskom istoku i dalje traju, a američki dolar je oslabio prije ključnih podataka o inflaciji, što je pomoglo robi.
Globalni referent Brent napredovao je prema 78 dolara po barelu, vraćajući dio pada od jedan posto u srijedu, koji je potaknut podacima koji pokazuju neočekivani porast američkih zaliha. West Texas Intermediate krenuo je prema 72 dolara po barelu.
Na Bliskom istoku, napetosti su nastavile rasti, dok su Sjedinjene Američke Države i saveznici vagali mogućnosti odmazde protiv militantnih Huta sa sjedištem u Jemenu za napade na brodove u Crvenom moru. Napadi su smanjili broj tankera koji prevoze sirovu naftu i proizvode kroz tjesnac Bab el-Mandeb za oko trećinu.
Nafta se do sada ove godine borila pronaći jasan smjer, ljuljajući se između dnevnih dobitaka i gubitaka, dok trgovci pokušavaju procijeniti izglede. Tržište će biti relativno uravnoteženo u 2024. jer se rast potražnje bori da održi korak s novom opskrbom izvan OPEC-a, prema Vitol grupi.
Dodatna potpora sirovoj nafti - kao i drugim sirovinama uključujući bakar - došla je od slabije američke valute, što kupnju čini jeftinijom za inozemne kupce. Podaci o inflaciji kasnije u četvrtak bit će pomno ispitani kako bi se utvrdilo kojim tempom inflacija popušta i kakve su posljedice za monetarnu politiku, što će pomoći ulagačima da procijene kada bi Federalne rezerve mogle početi smanjivati kamatne stope 2024.
"To je neujednačeno natezanje između medvjeđih izgleda globalne potražnje i ponude nafte i podržavajuće, iako kratkotrajne, premije za rizik od napada i napetosti u Crvenom moru", rekla je Vandana Hari, osnivačica Vanda Insights. "Čini se da je raspoloženje sklonije paničnoj prodaji nego zaštitnoj kupnji."
Cijene:
-
Brent za namirenje u ožujku popeo se za 0,9 posto na 77,45 dolara po barelu u 7:01 ujutro u Londonu.
-
WTI za isporuku u veljači porastao je 0,8 posto na 71,97 dolara po barelu.