Naftno tržište za 2024. godinu još je u svojim počecima, ali pažnja već prelazi na 2025. Ako se globalna ekonomija počinje odricati svoje ovisnosti o nafti, kako tvrde optimisti, prvi znakovi energetske tranzicije trebali bi se pojaviti iduće godine. Upozorenje: rani pokazatelji ukazuju da je početak kraja industrije fosilnih goriva nedostižan.
Svakog siječnja, Uprava za energetske informacije (EIA), statistička jedinica američkog Ministarstva energetike, prva je javna agencija koja objavljuje svoje prognoze naftnog tržišta za iduću godinu. U utorak je EIA izjavila da očekuje rast globalne potražnje za naftom od 1,2 milijuna barela dnevno u 2025. godini, u usporedbi s očekivanih 1,4 milijuna barela dnevno u 2024. godini.
Unatoč svjetskom dogovoru na klimatskim pregovorima COP28 u Dubaiju prošle godine o "odmicanju od fosilnih goriva", stvarnost je da će taj proces trajati desetljećima. Ono što bi trebalo biti bliže, međutim, je oštro usporavanje rasta globalne potražnje za naftom i vrhunac potrošnje. Ako vrhunac potražnje treba doći prije kraja ovog desetljeća, kako je rekla Međunarodna agencija za energetiku, rast potrošnje trebao bi početi usporavati već iduće godine, prije potpunog zaustavljanja u narednim godinama. Zato je 2025. godina tako važna kao pokazatelj.
Praćenje tržišta od početka 2020. godine bilo je izuzetno teško zbog gospodarskog utjecaja lockdowna uzrokovanog Covid-19. Sada je oporavak od pandemije uglavnom završio, a energetska industrija vratila se na svoj status quo. Od 1991. do 2023. godine, globalna potražnja za sirovom naftom rasla je prosječno 1,05 milijuna barela dnevno. Isključujući utjecaj Covid-19 - i oporavak od toga - rast potražnje za naftom prosječno je iznosio 1,18 milijuna barela dnevno u posljednjih 30 godina - u skladu s EIA-ovom prognozom od 1,2 milijuna za 2025. godinu što tehnički ukazuje na iznadprosječan broj.
Kako sam EIA priopćava, porast potražnje koji vidi za 2024. i 2025. "uglavnom je u skladu s prosječnim godišnjim rastom potrošnje tekućih goriva u svijetu od 1,2 posto tijekom 20 godina." Ali ne zamijenite zdravu potražnju s višim cijenama; EIA je također rekla da će opskrba porasti dovoljno da održi stabilnost na tržištu. Ako išta, OPEC+ bi trebao produžiti neke od svojih rezova proizvodnje mnogo duže nego što se očekivalo, potencijalno do 2025., kako bi izbjegao pad cijena.
Iako je prognoza nesigurna, ipak pruža važne smjernice. EIA će podesiti svoju procjenu, a i drugi će objaviti svoje izglede za 2025. godinu. IEA će objaviti vlastite predviđanja u travnju - ranije nego u prethodnim godinama - a OPEC će slijediti. U privatnom sektoru, brojači barela imaju različita stajališta o sljedećoj godini, s prognozama rasta od 0,9 do 1,5 milijuna barela dnevno.
Ako je EIA u pravu, globalna potražnja za sirovom naftom dosegnut će godišnji prosjek od 103,7 milijuna barela dnevno u 2025. godini, nastavljajući dugoročni trend, pri čemu će Kina i Indija doprinijeti većem dijelu rasta. Međutim, potrošnja nafte u razvijenim zemljama se smanjuje. U sektoru proizvoda, sektor petrokemije će predstavljati veliki dio dodatne potrošnje nafte - opet kao i prethodnih godina, s plastikom koja nadmašuje električna vozila. Zrakoplovna industrija bit će drugi izvor dodatne potražnje.
To što bi 2025. mogla biti prosječna godina za rast globalne potražnje za naftom ne znači da je energetski prijelaz osuđen. Rast potrošnje može usporiti od 2028. do 2029., te možda dosegnuti vrhunac sredinom 2030-ih.
Međutim, izgledi pokazuju da će prijelaz vjerojatno trajati duže nego što su najoptimističniji predviđali, uglavnom zbog čimbenika koji se često previde prilikom analize tržišta nafte: svjetsko stanovništvo još uvijek raste. Kako to Martijn Rats iz Morgan Stanleyja kaže, "globalna potrošnja po stanovniku bila je izuzetno stabilna, oko 4,5 barela po osobi godišnje od kasnih 1970-ih." Odnos je preživio visoke i niske cijene energije; gospodarske procvate i propasti te tehnološke napretke. S obzirom da će se svijet proširiti za još milijardu ljudi do 2037. godine, dosegnuvši brojku od 9 milijardi, gomila novih potrošača će umanjiti utjecaj inovacija poput električnih vozila.
Dakle, iako je rano, gledajući prema 2025. vidim više istog kada je riječ o potražnji za naftom - poslovanje kao i obično, umjesto dokaza o prijelazu i odmicanju fosilnih goriva.