Nafta je porasla jer je zaoštravanje tržišta nadmašilo dobitke dolara i širi ton smanjenja rizika potaknut izgledima za više kamatne stope.
West Texas Intermediate napredovao je na blizu 91 dolara po barelu nakon što je u utorak završio s 0,8 posto više. Premija za kratkoročne američke barele blizu je najviše u više od godinu dana, što ukazuje na deficit. Službeni podaci koji bi trebali biti objavljeni kasnije u srijedu mogli bi potvrditi još jedno smanjenje zaliha sirove nafte u važnom skladištu u SAD-u.
"Osnove nafte su još uvijek jake, bez značajnih medvjeđih pokretača", rekao je Gao Jian, analitičar Qisheng Futures Co. sa sjedištem u Shandongu, dodajući da će trgovci pratiti makro vjetrove i raspoloženje prema riziku u dionicama. "Trgovanje ostaje u modusu korekcije, još nema rizika da će nafta pasti".
Fjučersi su postavljeni za svoj najveći kvartalni skok od početka 2022. jer OPEC predviđa manjak od čak tri miliona barela dnevno od oktobra zbog smanjenja opskrbe Saudijske Arabije i Rusije. Iako je porast ponovo potaknuo razgovore o sirovoj nafti od 100 dolara, dobici su zastali tokom prošle sedmice, a analitičari, uključujući Eurasia Group, upozorili su da će kartel i njegovi saveznici možda trebati produžiti ograničenja sljedeće godine kako bi spriječili pad cijena.
Cijene:
WTI za isporuku u novembru porastao je 0,8 posto na 91,14 dolara po barelu u 11:04 ujutro u Singapuru.
Brent za obračun u novembru popeo se 0,8 posto na 94,75 dolara po barelu.
U utorak je američki institut za naftu koji finansira industrija izvijestio da su zalihe u skladištu u Cushingu, Oklahoma, ponovo pale prošle sedmice, iako su zalihe diljem zemlje porasle, prema osobi upoznatoj s podacima. Zasebna procjena AlphaBBL Corp. također je ukazala na pad u Cushingu, gdje su posjedi već pali na najniži nivo od sredine 2022.
Uspon američke valute čini naftu skupljom za mnoge kupce. Mjerač dolara porastao je više od pet posto od sredine jula na najjači nivo od početka decembra.