Cijene nafte pale su nakon što su iz Federalnih rezervi signalizirali mogućnost još jednog povećanja kamatnih stopa ove godine u nastojanju da obuzdaju upornu inflaciju, zasjenjujući znakove sve stegnutijeg fizičkog tržišta nafte.
West Texas Intermediate (WTI) pao je blizu 89 dolara po barelu, bilježeći pad treći dan u najdužem nizu gubitaka u gotovo mjesec dana. Iako je američka središnja banka na sastanku sredinom tjedna zadržala svoju referentnu stopu nepromijenjenom, istovremeno je upozorila da će troškovi zaduživanja vjerojatno ostati viši dulje vrijeme nakon još jednog povećanja ove godine. Cijene nafte pale su zajedno s drugim rizičnim sredstvima, uključujući dionice, dok je dolar porastao.
Međutim, službeni podaci pokazuju da su zalihe nafte u skladištu u Cushingu, Oklahomi, prošlog tjedna pale za 2,1 milijuna barela, smanjujući zalihe na najnižu razinu od srpnja 2022. godine. Zalihe su vrlo blizu minimalne operativne razine skladišta, koja se procjenjuje između 20 i 22 milijuna barela.
Cijene nafte su snažno porasle ovog kvartala jer su Saudijska Arabija i Rusija produžile svoja ograničenja proizvodnje do kraja godine. Pozitivni izgledi za najveće svjetske ekonomije, SAD i Kinu, također su podržali izglede za cijene, s rastućim brojem izjava koje spominju mogućnost povratka nafte na razinu od 100 dolara po barelu, uključujući Chevron Corp. i Goldman Sachs Group Inc.
"Poruke Feda stavile su pritisak na rizična sredstva, uključujući naftu", rekao je Warren Patterson, šef strategije za robne proizvode u ING Groep NV. Iako će Brent vjerojatno uskoro premašiti 100 dolara, to neće biti održivo, rekao je. Banka zadržava svoju prognozu da će prosječna cijena Brenta iznositi 92 dolara u sljedećem kvartalu.
Cijene:
-
WTI za dostavu u studenom pala je 0,7 posto na 89,01 dolara po barelu u 13:28 sati u Singapuru.
-
Brent za dostavu u studenom smanjio se 0,7 posto na 92,89 dolara po barelu.