Globalna tržišta nafte suočena su s manjkom opskrbe od više od tri miliona barela dnevno u sljedećem kvartalu - potencijalno najvećim deficitom u više od decenije - budući da Saudijska Arabija produžava smanjenje proizvodnje.
Najnoviji podaci koje je objavio OPEC pokazuju zašto je smanjenje ponude u kraljevstvu, usred razdoblja rekordne potražnje, dovelo do skoka cijena nafte iznad 90 dolara po barelu u Londonu. Rijad je prošle sedmice najavio da će produžiti dodatno smanjenje proizvodnje od jednog miliona barela dnevno do kraja godine, iako se tržišta već zaoštravaju.
Svjetske zalihe nafte, nakon što su se naglo smanjile u ovom kvartalu, predviđene su za još strmiji pad od otprilike 3,3 miliona barela dnevno u sljedeća tri mjeseca, predviđanja su objavljena u izvještaju Organizacije zemalja izvoznica nafte u utorak.
Ako se ostvari, to bi moglo biti najveće smanjenje zaliha od najmanje 2007. godine, prema Bloombergovoj analizi brojki koje je objavio sekretarijat OPEC-a sa sjedištem u Beču.
Jastrebova strategija kraljevstva, potpomognuta smanjenjem izvoza Rusije, članice OPEC+, prijeti obnoviti inflatorne pritiske na krhku globalnu ekonomiju. Cijene dizela skočile su u Evropi, a američki zračni prijevoznici upozoravaju putnike da se pripreme za povećanje troškova.
To bi čak moglo postati političko pitanje za američkog predsjednika Joea Bidena dok se priprema za kampanju za reizbor sljedeće godine, s nacionalnim cijenama benzina blizu osjetljivog praga od četiri dolara po galonu. Bijela kuća je rekla da potez Saudijske Arabije ne komplicira njene ekonomske napore.
Prema izvještaju, 13 članica OPEC-a crpilo je prosječno 27,4 miliona barela dnevno do sada u ovom kvartalu ili otprilike 1,8 miliona manje nego što vjeruje da je potrošačima potrebno. Ako organizacija zadrži proizvodnju nepromijenjenom, kao što je lider skupine Saudijska Arabija signalizirala da planira učiniti, jaz između ponude i potražnje gotovo će se udvostručiti u posljednja tri mjeseca u godini. OPEC procjenjuje da mora osigurati 30,7 miliona barela dnevno u četvrtom tromjesečju kako bi zadovoljio potrošnju.
Nafta iznad 100 dolara?
Dok dužnosnici OPEC-a redovno govore da je njihov cilj održati svjetska tržišta nafte u ravnoteži, najnovije projekcije pokazuju da namjeravaju brzo smanjiti zalihe. Zalihe sirove nafte u razvijenim ekonomijama već su oko 114 miliona barela ispod prosjeka za razdoblje od 2015. do 2019. godine, navodi se u izvještaju.
Saudijska Arabija bi mogla zahtijevati cijene od gotovo 100 dolara po barelu kako bi pokrila državnu potrošnju, kao i ambiciozne projekte prestolonasljednika Mohammeda Bin Salmana, pokazuju procjene Bloomberg Economicsa. Kraljevstvo je potrošilo značajne iznose na pothvate u rasponu od futurističkog grada poznatog kao Neom do kupovine vrhunskih nogometaša poput Cristiana Ronalda za domaću ligu.
Izvještaj je uglavnom zadržao nepromijenjene procjene globalne potražnje i ponude za ovu i sljedeću godinu. OPEC i njegovi saveznici trebali bi se sastati 26. novembra kako bi razmotrili proizvodnu politiku za predstojeću godinu.
Dok pooštravanje opskrbe koje su osmislili Saudijci odražava uticaj koji kraljevstvo još uvijek ima nad energetskim tržištima, Međunarodna agencija za energiju u utorak je podsjetila na to kako bi taj pritisak mogao oslabiti.
Dok potrošači prelaze na obnovljivu energiju kako bi spriječili katastrofalne klimatske promjene, "možda smo svjedoci početka kraja ere fosilnih goriva" s potražnjom koja će dosegnuti vrhunac u ovoj deceniji, rekli su iz IEA.