Nafta je krenula ka najvećem sedmičnom rastu od početka aprila nakon što je Rusija signalizirala da će produžiti ograničenja izvoza, a zalihe u SAD-u dodatno pale.
West Texas Intermediate bio je stabilan iznad 83 dolara po barelu, gotovo pet posto više ove sedmice. Moskva se dogovorila s partnerima iz OPEC+ o daljnjim rezovima izvoza, a detalji će biti objavljeni sljedeće sedmice, kazao je zamjenik premijera Alexander Novak. Trgovci očekuju sličnu objavu iz Saudijske Arabije.
S Organizacijom zemalja izvoznica nafte i njezinim saveznicima koji su smanjili isporuke kako bi ponovo uspostavili ravnotežu na tržištu, američke zalihe sirove nafte su se smanjivale. Vladine brojke ove su sedmice pokazale smanjenje od više od 10 miliona barela, što je smanjilo zalihe na najniži nivo od decembra.
Ovosedmični skok cijene nafte pomogao je američkoj referentnoj vrijednosti da ograniči treći uzastopni mjesečni rast, što je najduži niz dobitaka od sredine 2022. Dodatna podrška cijenama došla je od špekulacija da Federalne rezerve možda neće trebati dodatno povećati stope. U međuvremenu, u Aziji, Peking je poduzeo više koraka kako bi podržao svoju posrnulu ekonomiju, poboljšavajući izglede za potrošnju energije.
"Tržište nafte još uvijek se trguje po logici ograničene ponude", rekao je Gao Mingyu, glavni energetski analitičar SDIC Essence Futures Co. sa sjedištem u Pekingu, navodeći poteze Moskve i OPEC+ saveznika Rijada. Bilo je i nekih pozitivnih znakova u kineskoj ekonomiji, uključujući sektor nekretnina, kaže Gao.
Cijene:
WTI za isporuku u oktobru bio je 0,1 posto viši na 83,73 dolara po barelu u 11:01 ujutro u Singapuru.
Brent za obračun u novembru dodao je 0,2 posto na 86,96 dolara po barelu.