Očekuje se da će Saudijska Arabija produžiti smanjenje opskrbe naftom od jedan milion barela do oktobra, jer nastoji podići cijene u odnosu na nestabilnu ekonomsku situaciju.
Dok se globalna tržišta sirove nafte zaoštravaju, a potražnja se penje prema rekordnim nivoima, skok cijena ovog ljeta zaustavljen je zbog sve veće zabrinutosti oko ekonomskog rasta u Kini. Povlačenje predstavlja rizik za Rijad, čije su devizne rezerve pale na najniži nivo od 2009.
Saudijci su u julu uveli dodatno ograničenje opskrbe — pored smanjenja koja su već napravljena s partnerima u savezu OPEC+ — i razmatrali su njegovo produženje na mjesečnoj bazi.
Dvadeset od 25 trgovaca i analitičara koje je anketirao Bloomberg prognoziraju da će kraljevina nastaviti s mjerom još najmanje mjesec dana. Nekoliko delegata iz Organizacije zemalja izvoznica nafte i njezinih saveznika predvidjelo je isti ishod.
"Mislim da još nisu spremni za popuštanje - još uvijek postoji mnogo makroekonomske neizvjesnosti, a posebno oko Kine", rekao je Bob McNally, predsjednik konsultanata Rapidan Energy Group sa sjedištem u Washingtonu i bivši dužnosnik Bijele kuće. "Ako popuste prerano, špekulativni shorteri mogli bi se vratiti".
Cijene nafte skočile su na šestomjesečni maksimum iznad 88 dolara po barelu u Londonu ranije ovog mjeseca, ali su od tada pale jer se Kina, najveći uvoznik, bori s krizama koje se kreću od nezaposlenosti mladih do previranja u njezinoj imovinskoj i bankarskoj industriji u sjeni. Terminskim ugovorima za naftu Brent u srijedu se trgovalo blizu 86 dolara po barelu.
Čeka se odluka Rusije
Samo četiri od anketiranih trgovaca i analitičara predvidjelo je da će Rijad smanjiti trenutno smanjenje od jednog miliona barela na manju količinu, a samo je jedan rekao da će to u potpunosti prestati. Niko nije očekivao da će kraljevstvo iskoristiti opciju, koju je iznijelo ranije ovog mjeseca, da ga produži.
Obično Saudijci svoju odluku o produženju objavljuju saopćenjem u državnim medijima u prvoj sedmici u mjesecu.
"Tržište je i dalje krhko, posebno s nadolazećim održavanjem rafinerija u oktobru", rekao je Gary Ross, naftni konsultant veteran koji je postao upravitelj hedge fonda u Black Gold Investors LLC. "Bez nastavka potpunog smanjenja u oktobru, Saudijci bi riskirali cijenu Brenta od 70 dolara - što ne žele vidjeti".
Trgovci također čekaju da vide sljedeće korake druge članice OPEC+, Rusije.
Dok većina zemalja OPEC+ nije bila u mogućnosti pomoći Saudijcima u dubljim smanjenjima opskrbe, Moskva se kasno pridružila. Rusija je prvobitno obećala ograničiti izvoz za 500.000 barela dnevno u augustu, a zatim je rekla da će to smanjenje u septembru iznositi 300.000 barela dnevno.
Cijeli savez OPEC+ od 23 zemlje trebao bi se sastati krajem novembra kako bi razmotrili proizvodnu politiku za 2024. godinu.