Iako su cijene goriva na benzinskim pumpama u Bosni i Hercegovini rekordno visoke, distributeri su dovedeni u paradoksalnu situaciju da bilježe gubitke i najavljuju zatvaranje benzinskih pumpi.
Glavni analitičar Bloomberg Adria Andrej Knez kazao je kako očekujemo da bi se cijene nafte prema kraju godine stabilizirale u uskom rasponu oko postojećih razina ili čak na nešto nižim razinama.
"U pozadini stoje pretpostavke sve izglednije realizacije recesije u ključnim globalnim gospodarstvima u 2023. godini te efekti monetarnog stezanja. Uzlazni rizici za cijene nafte pak proizlaze od geopolitičkih rizika, odnosno dodatna komplikacija odnosa između Ukrajine i Rusije bi mogla proizvesti značajnije nestabilnosti u cijenama nafte", kazao je Knez.
Bh. izdanje Večernjeg lista danas je objavilo kako se zatvara 40 benzinskih pumpi u RS-u, a da FBiH strepi od istog scenarija. Oni kažu kako se cijena litre dizela je 3,66 KM i nema naznaka da će ostati na toj razini, a kamoli da će pasti. Nabavna cijena goriva izjednačila se s prodajnom te se opravdano strahuje od novih poskupljenja. Manje benzinske crpke u nekim mjestima će nestati. Naveden je primjer kompanije Tioil, koja ima 40 pumpi, od kojih, kako je navedeno, sigurno 20 ima negativne poslovne rezultate zbog trenutne situacije.
Ekonomski analitičar Zoran Pavlović za Bloomberg Adria kaže kako on ima informacije da će se u RS-u zatvoriti veći broj benzinskih pumpi.
"Ekonomska bijeda koja je zakucala na vrata porodica u BiH inicira rješenje u vidu smanjenju troškova. Ljudi se ponovo vraćaju kolektivnim prijevozima jer ne mogu da izdrže visoke cijene goriva. Ta situacija i određeni najavljeni društveni procesi, u vidu bojkota pumpi, daju dosta jak efekt na distributere goriva na malo", kaže on.
Jedna od prvih reakcija distributera koja se već vidi je rad u dvije smjene, dodaje on, a navodi kako su najavljena i zatvaranja pumpi na manje frekventnim lokacijama.
"Zbog pandemije i ranije ekonomske krize veći broj rafinerija je već bio zatvorene, pa se dolazi u situaciju da često kupljenu sirovu naftu nemate gdje poslati na preradu. To dovodi prerađivače koji rade da mogu podići cijene prerade jako visoko" kaže on te navodi kako su te cijene povećane za čak osam puta, što je sve dodatni pritisak na cijenu goriva", zaključio je Pavlović.
Bloomberg je jutros izvijestio kako se nafta stabilizirala blizu 100 dolara po barelu jer su banke, uključujući Goldman Sachs Group Inc., rekle da je pad potaknut strahom da će recesija naštetiti potražnji pretjeran, a izgledi za potrošnju energije u Kini su se poboljšali.
Pročitajte više: Nafta se stabilizirala blizu 100 dolara
West Texas Intermediate nije se mnogo promijenio nakon što je pao za 8 posto na najniži nivo od kraja aprila jer su rastući nemiri oko usporavanja potaknula rasprodaju roba, uključujući sirovu naftu. Goldman Sachs je rekao da je globalna potrošnja bila ispred ponude, a zalihe su se približile kritično niskim nivoima, iako je Citigroup Inc. upozorio da bi cijene mogle pasti ispod 70 dolara po barelu.