Cijene nafte su na azijskim berzama bile stabilne nakon što su u utorak porasle za više od dva posto. Jučerašnji optimizam može se pripisati znacima da Rusija ispunjava svoje obećanje da će ograničiti izvoz.
West Texas Intermediate kretao se oko 76 dolara po barelu nakon što su ruski tokovi sirove nafte pali na šestomjesečni minimum u četverosedmičnom periodu završenom 16. jula. Na rast cijena utjecala je i niža stopa inflacije i popravljanje ekonomske slike SAD-a.
Cijene nafte su u posljednjih nekoliko mjeseci na udaru jer investitori analiziraju kakav efekt će imati razočaravajući oporavak Kine, a kakav smanjenje ponude OPEC+ teškaša Saudijske Arabije i Rusije. U jednačinu ulaze i šanse da Federalne rezerve nastave dizati stope ili ih duže ostave visokim. Cijene su u junu napredovale zbog znakova da bi ponuda mogla da se smanji, ali su i dalje niže od cijena s početka godine.
"Sirova nafta pokušava da se stabilizuje poslije prošlosedmičnog skoka", rekla je Vandana Hari, osnivačica singapurske analitičke firme Vanda Insights. Cijena je i dalje "sklona volatilnosti", najviše zbog sezone objavljivanja finansijskih izvještaja za drugi kvartal i debata o tome kako će se Fed postaviti u predstojećem periodu.
Moskva je saopćila da ima za cilj smanjiti svoj izvoz sirove nafte u trećem kvartalu za 2,1 milion tona, u skladu sa svojim ranije navedenim obećanjem da će u augustu smanjiti isporuku u inostranstvo za 500.000 barela dnevno.
Američki institut za naftu, koji finansira industrija, saopćio je da su zalihe nafte u SAD-u prošle sedmice pale za 797.000 barela, prema osobi upoznatoj s podacima. Zalihe u skladištu u Kušingu u Oklahomi prošle sedmice su pale za tri miliona barela. To bi bio najveći pad od oktobra 2021, a sada se čeka zvanična potvrda Uprave za energetske informacije.
Augustovski WTI fjučersi i septembarski Brent nazadovali su za 0,3 i 0,4 posto u 11:35 po singapurskom vremenu, a njihove cijene bile su 75,49 i 79,46 dolara po barelu.