Cijena nafte na svjetskom tržištu je u porastu dok investitori odmjeravaju izglede za potražnju nakon nekih mjera Kine da podrži njeno posrnulo tržište nekretnina.
West Texas Intermediate (WTI) trguje se po cijeni koja je nešto iznad 73 dolara po barelu nakon zatvaranja u ponedjeljak za 1,2 odsto, što je najviši pad u posljednjih nedjelju dana. Vlasti u Kini su pojačale pritisak na banke da olakšaju uslove kompanijama za nekretnine tako što su podsticale pregovore o produženju neotplaćenih kredita. Najveće državne finansijske novine u utorak su objavile izvještaje koji ukazuju na vjerovatno usvajanje daljnjih politika podrške.
Slab ekonomski oporavak Kine, zajedno s monetarnim pooštravanjem centralnih banaka i otpornim tokovima sirove nafte od proizvođača, uključujući Rusiju i Iran, omogućili su da cijena nafte ove godine padne. To je navelo lidere OPEC+ Saudijsku Arabiju i Rusiju da smanje snabdijevanje kako bi podržali cijene.
Trgovci će u srijedu pratiti indeks potrošačkih cijena koji će se čitati u potrazi za nagovještajima o putu ka napredovanju kamatnih stopa, a u četvrtak u mjesečnim izveštajima OPEC+ i Međunarodne agencije za energiju za preglede tržišta nafte. Uoči tih izdanja, SAD će dati svoj kratkoročni energetski izgled.
"Čini se da saudijski rezovi i očekivanja daljnjih mjera podrške kineskom sektoru nekretnina pružaju čvršću podlogu za tržište nafte", rekao je Warren Patterson, šef robne strategije za ING Groep NV. "Sutrašnja objava američkog indeksa potrošačkih cijena biće ključna za usmjeravanje cijena u bliskoj budućnosti, jer će oblikovati tržišna očekivanja o politici Feda u narednim mjesecima."
Cijene:
- WTI za isporuku u avgustu porastao je 0,6 odsto na 73,45 dolara za barel u 12.10 časova u Singapuru.
- Brent za septembarsko poravnanje ojačao je 0,6 odsto na 78,13 dolara za barel.