Energetska kriza uticala je na to da se tokom prošle godine poveća proizvodnja i potrošnja uglja u Evropi, kontinentu koji je prije rata u Ukrajini najviše zavisio od ruskog gasa. Zemlja koja je najviše uvozila ruski gas bila je najveća i najjača evropska ekonomija – Njemačka. Upravo je ta zemlja, prema najnovijim podacima Eurostata, prošle godine proizvela i potrošila najveće količine uglja u Evropi.
Koliko Njemačkoj nedostaje ruski gas, pokazuje i nedavna izjava njemačkog ministra privrede Roberta Habecka o tome da će ta zemlja možda morati da gasi svoje industrijske kapacitete ako ukrajinski ugovor o protoku gasa s Rusijom ne bude produžen po isteku krajem ove godine.
Napomenuo je da bi pravila o podjeli tereta mogućeg manjka gasa u istočnoj Evropi trebalo poštovati, što znači da bi Njemačka morala da izvozi gas, pa bi proizvodni sektor u najvećoj evropskoj ekonomiji mogao da doživi restrikcije ili prekid snabdijevanja.
Proizvodnja uglja u 2022. veća za pet odsto u odnosu na 2021.
U 2022. proizvodnja uglja u Evropskoj uniji (EU) iznosila je 349 miliona tona, što je za pet odsto više u poređenju s prethodnom godinom, dok je potrošnja uglja iznosila 454 miliona tona, odnosno dva odsto više u odnosu na 2021.
EU je najviše proizvela mrkog uglja, u iznosu od 294 miliona tona, što je povećanje od šest odsto u odnosu na 2021. Međutim, taj iznos je ipak manji u odnosu na proizvodnju 2019. godine.
Mrki ugalj u EU proizvodi devet članica, a glavni proizvođač je Njemačka. Prošle godine Njemačka je činila oko 44 odsto ukupne proizvodnje mrkog uglja u EU (131 milion tona). Ostale zemlje članice koje proizvode mrki ugalj su Poljska (19 odsto), Bugarska (12 odsto), Češka (11 odsto), Rumunija, Grčka, Mađarska, Slovenija i Slovačka.
Kada je riječ o potrošnji, brojke potrošnje lignita i mrkog uglja su veoma slične proizvodnji, pošto se ovim vrstama uglja obično ne trguje, već se koriste u zemlji za proizvodnju električne energije.
Podaci Eurostata pokazuju da je Njemačka i najveći potrošač mrkog uglja u Evropi.
Dok je lignit rijetko glavno gorivo za proizvodnju električne energije u zemljama EU, postoji u nekoliko zemalja Zapadnog Balkana. Ipak, posljednjih godina se udio lignita u proizvodnji električne energije smanjio i na Zapadnom Balkanu, gdje su hidro i prirodni gas u porastu.
Proizvodnja kamenog uglja u 2022.
Ugalj se dijeli na kameni ugalj, mrki ugalj i lignit. Kada je riječ o proizvodnji kamenog uglja, koji ima veći energetski sadržaj, EU je dostigla skoro 55 miliona tona u 2022. Trenutno su u EU ostala samo dva proizvođača kamenog uglja: Poljska i Češka.
Potrošnja kamenog uglja u 2022. godini dostigla je 160 miliona tona, 11 odsto manje nego u 2019. Za razliku od mrkog uglja, kameni ugalj se osim proizvodnje električne energije koristi i u drugim industrijama i stoga njime trguju i koriste ga sve zemlje EU osim Malte. Na Poljsku (38 odsto) i Njemačku (25 odsto) otpada skoro dvije trećine ukupne potrošnje kamenog uglja u EU 2022. godine, a slijede Italija, Holandija, Francuska, Španija i Češka.