Njemački privrednici opet su zabrinuti za stanje privrede, pokazuju podaci instituta Ifo u trenutku kada vlasti pokušavaju da riješe problem snabdjevanja energentima usljed rata u Ukrajini.
Indeks Ifo, koji pokazuje optimizam među njemačkim privrednicima, opao je na 92,3 poena u junu sa 93 poena u maju. To je najniža vrijednost indeksa od marta kada je bio 90,8. Do pada je došlo usljed rata u Ukrajini, rastuće inflacije u cijeloj Evropskoj uniji, ponovnim zatvaranjima Kine i otežanim okolnostima u lancima snabdjevanja. Pored toga, njemački privrednici uočili su da polako opada inicijalni rast koji su osjetili pri ponovnim otvaranjima privrede poslije jeka pandemije virusa kovid 19 koji je bio doveo i do povećane tražnje.
Prema prognozama Unicredit banke, pozitivni trendovi iz uslužnih djelatnosti su pomogli da pad ne bude još veći. Sa druge strane, industrijska proizvodnja je pod pritiskom pošto je njemačka vlada počela da podstiče privredu da troši manje energenata – što automatski znači pad proizvodnje.
"Vjerovatnoća da uđemo u recesiju raste," rekao je predsjednik Ifo-a Clemens Fuerst za Bloomberg TV u petak i dodao da "ima dosta pesimizma oko situacije sa gasom."
Njemačka mora da pronađe rješenje za svoju privredu koja u velikoj mjeri zavisi od ruskog gasa. U okviru svog plana odgovora na krizu snabdjevanja gasom, Njemačka je ove nedjelje upozorila da ne može nužno računati na ruski gas ove zime a u krajnjem scenariju Berlin je spreman da preuzme potpunu kontrolu nad raspoređivanjem gasa u državi.
Inflacija u evrozoni skočila je na 8,1 odsto u maju, podstaknuta energetskom krizom, ali i pandemijskim programima pomoći ekonomiji koji su ubacili veliku količinu novca u promet. Uprkos tome, Evropska centralna banka odlučila je da ne počne sa povećanjem kamatnih stopa prije jula.