Pakistan je naručio jednu pošiljku ruske nafte, ali želi dugoročni ugovor za kupnju sirove nafte u kineskoj valuti, prema riječima ministra energetike te zemlje. Plaćanje za prvu pošiljku obavljeno je u američkim dolarima, ali Pakistan bi volio da se buduće kupovine obavljaju u juanima, s obzirom na to da ta zemlja ima dogovor o zamjeni valuta s Kinom, rekao je ministar Khurram Dastgir Khan u intervjuu prošli tjedan.
"Nadamo se da će, ako ovo postane dugoročni dogovor, to postati transakcija u rupijama i kineskoj valuti", rekao je. "A možda bi ta razmjena valuta trebala postati veća kako bismo mogli iskoristiti druge mogućnosti koje bi se mogle pojaviti."
Takav bi dogovor bio u skladu s ruskim željama da se odmakne od korištenja dolara ili eura za svoje izvoze i kineskim ambicijama da učini juan globalnim kako bi umanjili dominaciju američkog dolara. Također bi olakšali Pakistanu, koji se dosta oslanja na uvoz energije i pokušava oživjeti zastali paket pomoći od 6,5 milijardi dolara s Međunarodnim monetarnim fondom kako bi izbjegao bankrot.
Prva pošiljka ruske nafte stići će u Pakistan za manje od mjesec dana, a kupljena je s popustom, rekao je glasnogovornik odjela za naftu u ministarstvu energetike u odgovoru na pitanja.
Kina i Indija - najveći uvoznici ruske nafte - sve više koriste juan, rublje ili dirhame (UAE) za plaćanje pošiljki. Nejasno je jesu li indijski rafineri koristili rupije, ali ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov je ovog mjeseca rekao da Kremlj sada ima previše indijske valute koju ne može koristiti.
Upotreba juana u globalnoj trgovini, iako još uvijek zanemariva u usporedbi s dolarom, čini se da dobiva na zamahu. Proizvođač brazilskog tvrdog drveta Suzano SA razmatra prodaju svojih proizvoda Kini u juanima, a dužnosnici upoznati s problemom rekli su da se Bangladeš nedavno dogovorio s Rusijom da će platiti 300 milijuna dolara povezanih s izgradnjom nuklearne elektrane blizu Dhake u renminbijima (kineska valuta).
Pakistan već šest mjeseci pokušava ponovo pokrenuti pregovore o spašavanju s MMF-om. Multilateralni zajmodavac rezerviran je prema planu da se podigne cijena goriva za bogate kako bi se financirao poticaj za one s nižim primanjima, rekao je ministar nafte Musadik Malik u intervjuu za Bloomberg TV u utorak.
Prema ministru Khanu, energetska kriza u južnoazijskoj zemlji nije tako ozbiljna kao prošle godine zbog slabije potražnje za električnom energijom uzrokovanom relativno hladnim vremenom i višim cijenama energije. To je dovelo zemlju u bolju poziciju prije ljeta, jer će Pakistan moći proizvoditi više električne energije iz nafte koju je nedavno uskladištio, uz dodatnu generaciju ugljena koja ulazi u pogon, rekao je.
Ministar Khan je rekao da se očekuje da će vlada uskoro odobriti plan za Saudijsku Arabiju da izgradi rafineriju nafte u Pakistanu. Dvije su se zemlje 2018. godine načelno složile da osnuju tu ustanovu.