Nafta ide ka prvom tjedni gubitak od prošlomjesečne bankarske krize, opterećena zabrinutošću oko potražnje i američkog gospodarstva.
West Texas Intermediate fjučersi su pali prema 77 dolara po barelu i niži su za oko šest posto ovaj tjedan. Tržišta goriva, od benzina do dizela, pokazuju znakove slabosti, dok iz Federalnih rezervi stižu poruke da se američko gospodarstvo zaustavilo u posljednjim tjednima. Izgledi za daljnje monetarno stezanje dodali su teret.
"Akutni pad marže rafinerija u Aziji izaziva neke valjane zabrinutosti o tome kako će se snaći azijska potražnja za naftom", rekao je Vivek Dhar, direktor istraživanja rudarskih i energetskih sirovina u Commonwealth Bank of Australia. Postoje "vjerodostojne zabrinutosti da se potražnja za benzinom i dizelom već urušava".
Nafta je izgubila većinu dobiti koju je imala nakon što je OPEC+ iznenadnom odlukom o smanjenju proizvodnje iznenadio tržišta, a uporna zabrinutost u vezi kratkoročnog izgleda nastavlja vršiti pritisak na cijene. Ipak, mnogi se klade da će kineski oporavak od Covid mjera podržati rast cijena nafte kasnije ove godine.
SAD bi mogao početi popunjavati svoju stratešku zalihu nafte već u trećem kvartalu 2023. godine, ako cijene budu povoljne, rekao je jedan američki dužnosnik. Tajming ovisi o održavanju infrastrukture i tome koliko dobro administracija može upravljati prodajom od 26 milijuna barela do 30. lipnja, koju je naložio Kongres.
Cijene:
-
WTI za isporuku u lipnju pao je 0,4 posto na 77,05 dolara po barelu u 7:35 sati u Londonu.
-
Brent za isporuku u lipnju bio je 0,3 posto niži na 80,82 dolara po barelu.