Nafta je porasla jer su znakovi daljnjeg smanjenja zaliha u SAD-u pomogli cijenama da produže uspon potaknut neočekivanim smanjenjem proizvodnje zemalja članica OPEC+.
West Texas Intermediate porastao je iznad 81 dolara po barelu nakon zatvaranja na najvišem niviou u gotovo 10 sedmica. Američki institut za naftu koji finansira industrija izvijestio je da su zalihe sirove nafte u cijeloj zemlji pale za 4,3 miliona barela, uključujući pad u ključnom skladišnom čvorištu u Cushingu, Oklahoma, prema izvorima upoznatim s podacima. Također su smanjene zalihe benzina i destilata.
Sirova je nafta porasla za gotovo sedam posto u prva dva dana sedmice nakon što su Organizacija zemalja izvoznica nafte i njeni saveznici, uključujući Rusiju, zaslijepili tržište iznenadnim smanjenjem ponude. Potez kartela, koji je bio usmjeren na ulagače koji se klade protiv dobiti, ponovo je potaknuo raspravu među vodećim bankama o tome može li se sirova nafta vratiti na 100 dolara po barelu.
Nafta je također porasla za više od četvrtine od najnižeg nivoa u martu, kada je bankarska kriza naštetila apetitu za rizičnom imovinom, uključujući naftu. Prije ukidanja smanjenja OPEC+, uzlet je bio podržan očekivanjima za oporavak kineske potražnje nakon što je ukinuta politika Covid Zero. Osim toga, slabiji dolar pomogao je povećati privlačnost robe čija je cijena izražena u američkoj valuti.
Cijene:
WTI za isporuku u maju porastao je 0,4 posto na 81,04 dolara po barelu u 5:49 ujutro u Londonu.
Brent za poravnanje u junu dodao je 0,5 posto i porastao na 85,33 dolara po barelu.
Cijene sirove nafte su porasle unatoč podacima iz SAD-a u utorak koji su ukazivali na usporavanje tržišta rada, pri čemu su brojke pojačale nagađanja da bi Federalne rezerve mogle pauzirati svoju seriju povećanja stopa kako se inflacija hladi.
"Čini se da je nafta primijetila, ali nije zastrašila, posljedice slabijeg tržišta rada", rekao je Vishnu Varathan, šef ekonomije i strategije za Aziju u Mizuho Bank Ltd. "Rizici inflacije prvog reda su prenapuhani".