Tržišta

Saudijska Arabija neočekivano podiže cijene nafte

Izvor: Sharon Cho, Serene Cheong, Sherry Su/Bloomberg

06. februar 2023, 20:15

Ovaj potez uslijedio je uprkos tome što cijena nafte pada

Za evropske kupce cijene su povećane za dva dolara po barelu

Saudijska Arabija biće oprezna po pitanju povećanja proizvodnje nafte

Bloomberg

Saudijska Arabija je neočekivano podigla cijene nafte za azijsko tržište, svoje glavno tržište prodaje, dok je takođe podigla cijene i za američke i evropske kupce.

Ovi potezi su uslijedili uprkos tome što su cijene sirove nafte pale za oko sedam odsto ove godine, pošto se rastuće kamatne stope u SAD i Evropi suprotstavljaju optimizmu o oporavku kineske tražnje nakon ukidanja karantina zbog korona virusa.

BloombergAdria.com

To je prvo povećanje od septembra i protivno je Bloombergovom istraživanju trgovaca i rafinerija, koje je predviđalo smanjenje od 20 centi.

Kraljevina je podigla sve cijene za evropske kupce za dva dolara po barelu, a za američke za 30 centi.

Mnoge članice OPEC-a su posljednjih dana zvučale optimistično po pitanju Kine - možda najvećeg faktora koji je odredio kretanje cijena nafte ove godine.

Generalni sekretar grupe Haitham al-Ghais rekao je da je optimističniji po pitanju otvaranja Kine. Šef kuvajtske državne energetske kompanije rekao je Bloombergu da je potrošnja u najvećem svjetskom uvozniku sirove nafte već u porastu i da to "nije mrtva mačka".

Goldman Sachs Group, navodeći niske zalihe i slobodne kapacitete među proizvođačima, vidi da će Brent ponovo porasti iznad 100 dolara po barelu u trećem kvartalu kako Kina otvara svoju ekonomiju. Morgan Stanley ima sličnu prognozu.

Saudijska opreznost

Ipak, ministar energetike Saudijske Arabije, princ Abdulaziz bin Salman, u subotu je rekao da će kraljevina biti oprezna u pogledu povećanja proizvodnje nafte.

"Vjerovaću u to kada budem vidio da se to dešava, a onda ću preduzeti akciju", rekao je princ Abdulaziz, misleći na veću potražnju za naftom na globalnom nivou.

Saudijska Arabija je najveći svjetski izvoznik nafte. Prodaje oko 60 odsto svojih pošiljki sirove nafte u Aziju pod dugoročnim ugovorima, za koje se cjene preispituju svakog mjeseca. Najveći kupci su Kina, Japan, Južna Koreja i Indija.

Njegove poteze pomno prate drugi proizvođači iz Persijskog zaliva, kao što su Irak i Kuvajt.