Nafta je krenula prema tjednom porastu, oporavivši se od slabog početka godine, zbog poboljšanja kineskih izgleda potražnje i hlađenja inflacije u SAD-u.
Kina je ovaj tjedan povećala kupnju sirove nafte nakon što je Peking izdao novu uvoznu kvotu, a potrošnja je spremna porasti do rekorda ove godine nakon izlaska nacije iz Covid Zero politike. Dok je West Texas Intermediate u petak pao prema 78 dolara po barelu, fjučersi su porasli za oko šest posto u tjednu.
Potrošačke cijene u SAD-u u prosincu su zabilježile prvi mjesečni pad od 2020. godine, što je potaknulo očekivanja da će Federalne rezerve usporiti tempo povećanja kamatnih stopa i dodalo nešto pozitivnog raspoloženja na financijskim tržištima.
Nafta je porasla nakon teškog početka godine, a niz prognostičara od Goldman Sachs Group Inc. do glavnog upravitelja hedge fondova Pierrea Anduranda predviđa da će se cijene vratiti iznad 100 dolara po barelu u 2023. Postoje i privremeni znakovi da je aktivnost trgovanja porasla u novoj godini.
"Tržišta su optimistična u pogledu onoga što Kina radi na margini, ali ne mislim da su svi uvjereni u tezu o rastućoj ekonomiji", rekao je Vishnu Varathan, voditelj ekonomije i strategije za Aziju u Mizuho Bank Ltd. "Iako je povlačenje iz recesijskih rizika dalo nafti malo prostora za disanje, ako cijene previše porastu, to bi brzo moglo smanjiti potporu potražnje."
Cijene:
-
WTI za isporuku u veljači pao je 0,4 posto na 78,09 dolara po barelu u 11 sati u Singapuru.
-
Brent za namirenje u ožujku pao je 0,5 posto na 83,60 dolara po barelu.